Philips AZB798T/12
Product image of Philips AZB798T/12
  • Product image of Philips AZB798T/12 1
VendorPhilips
Product codeAZB798T/12
Ships in 5-8 bd
Quantity1+ pcs
Ships quicker
Tuner type:
Analog & digital
Supported radio bands:
DAB, DAB+, FM
Preset stations quantity:
20
Auto digital tuning:
Yes
Optical drive type:
Player
Disc types supported:
CD, CD-R, CD-RW
Playback modes:
Fast Backward, Fast forward, Next, Previous, Program, Repeat, Shuffle
Cassette deck:
Yes
RMS rated power:
12 W
Number of built-in speakers:
2
Audio formats supported:
MP3, WMA
Display type:
LCD
Backlight colour:
Blue
MP3 playback:
Product colour:
Black
USB direct playback:
Volume control:
Digital
Sleep timer:
Bass reflex:
FM antenna:
Headphone out:
Headphone outputs:
1
Headphone connectivity:
3.5 mm
AUX in:
USB port:
Bluetooth:
Bluetooth profiles:
A2DP, AVRCP
Power source:
AC/Battery
AC input voltage:
220-240 V
Number of batteries supported:
6
Compatible battery sizes:
D
Width:
435 mm
Depth:
270 mm
Height:
170 mm
Weight:
3 kg
Remote control included:
Manual:
Cables included:
AC
Warranty card:
Package width:
468 mm
Package depth:
198 mm
Package height:
310 mm