Dahua Europe LCD Monitor|DAHUA|23.6 "|1920 x 1080 pixels|Full HD|Native aspect ratio 16:9|LED|Curved|DHI-LM24-E240C
Product image of Dahua Europe DHI-LM24-E240C
  • Product image of Dahua Europe DHI-LM24-E240C 1
VendorDahua Europe
Product codeDHI-LM24-E240C
Warranty 3 years
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
  • The 1920 × 1080 resolution produces clearer and more vivid pictures
  • VA panel for wide viewing angles with 3-sided frameless design
  • The 240 Hz high refresh rate enables you to aim at the target more quickly, eliminates picture lagging, and helps you to aim at the target faster
  • Adaptive sync can effectively solve picture lagging and tearing
Summary:
Dahua Technology LM24-E240C. Display diagonal: 59.9 cm (23.6"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black
Vendor Homepage:
Category Code:
LC3
Unit Box Height:
0.4
Unit Box Length:
0.625
Unit Box Width:
0.15
Backlight type:
Edge LED
Colour depth:
8 bit
Colour gamut standard:
NTSC
Contrast ratio (typical):
3000:1
Display brightness (typical):
350 cd/m²
Display diagonal:
23.6 "
Display diagonal (metric):
60 cm
Display resolution:
1920 x 1080 pixels
Display technology:
LED
HD type:
Full HD
High Dynamic Range (HDR) supported:
Yes
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10 (HDR10)
LED backlight:
Yes
Maximum refresh rate:
240 Hz
Native aspect ratio:
16:9
NTSC coverage (typical):
85 %
Panel type:
VA
Pixel density:
93.3 ppi
Pixel pitch:
0.2716 x 0.2716 mm
Response time (MPRT):
1 ms
Screen curvature rating:
1500R
Screen shape:
Curved
Supported graphics resolutions:
1920 x 1080 (HD 1080)
Supported video modes:
1080p
Surface hardness:
3H
Touchscreen:
No
Viewable size, horizontal:
521.395 mm
Viewable size, vertical:
296.285 mm
Viewing angle, horizontal:
178 °
Viewing angle, vertical:
178 °
AMD FreeSync:
No
Flicker-free technology:
Low Blue Light technology:
NVIDIA G-SYNC:
Built-in camera:
Built-in speaker(s):
Detachable stand:
Feet colour:
Black
Frameless design:
Front bezel colour:
Black
Illuminated stand:
Market positioning:
Gaming
Product colour:
Built-in USB hub:
DisplayPort version:
1.4
DisplayPorts quantity:
1
HDMI:
HDMI ports quantity:
1
HDMI version:
2.0
Headphone out:
Bluetooth:
Wi-Fi:
LED indicators:
Status
Panel mounting interface:
100 x 100 mm
Plug and Play:
Tilt adjustment:
Tilt angle range:
-5 - 20 °
VESA mounting:
Wall mountable:
AC adapter output voltage:
12 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
25 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
17.4 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
E
Energy efficiency scale:
A to G
Input current:
3 A
Power consumption (max):
34 W
Power consumption (off):
0.3 W
Power consumption (standby):
0.5 W
Power consumption (typical):
24 W
Power supply type:
External
Operating relative humidity (H-H):
10 - 85 %
Operating temperature (T-T):
0 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H):
5 - 90 %
Storage temperature (T-T):
-20 - 60 °C
Bezel width (bottom):
16.4 mm
Bezel width (side):
3.2 mm
Bezel width (top):
3.2 mm
Depth (with stand):
202.2 mm
Depth (without stand):
90.7 mm
Height (with stand):
414.5 mm
Height (without stand):
320.3 mm
Weight (without stand):
3600 g
Width (with stand):
537.9 mm
Width (without stand):
537.9 mm
Package depth:
145 mm
Package height:
400 mm
Package weight:
4200 g
Package width:
623 mm