Philips 40PFS6000/12
Product image of Philips 40PFS6000/12
  • Product image of Philips 40PFS6000/12 1
  • Product image of Philips 40PFS6000/12 2
  • Product image of Philips 40PFS6000/12 3
  • Product image of Philips 40PFS6000/12 4
  • Product image of Philips 40PFS6000/12 5
  • Product image of Philips 40PFS6000/12 6
VendorPhilips
Product code40PFS6000/12
Ships in 2-4 bd
Quantity3 pcs
Ships quicker
Display diagonal:
101.6 cm (40")
HD type:
Full HD
Display resolution:
1920 x 1080 pixels
Display technology:
LED
Screen shape:
Flat
Native aspect ratio:
16:9
Native refresh rate:
60 Hz
Display diagonal (metric):
100 cm
Tuner type:
Analog & digital
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Smart TV:
Yes
Operating system installed:
Titan OS
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Yes
Video apps:
Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, HBO, Netflix, YouTube
Number of speakers:
2
RMS rated power:
16 W
Audio decoders:
Dolby Digital
Wi-Fi:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 4 (802.11n)
Product colour:
Black
VESA mounting:
Panel mounting interface:
200 x 200 mm
High Dynamic Range (HDR) supported:
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Teletext function:
Teletext:
1000 pages
Video formats supported:
H.264, MPEG2, H.265, MPEG4, AVC, HEVC, AVI, VP9, MPEG1
Audio formats supported:
AAC, MP3, WAV, FLAC
Image formats supported:
PNG, BMP, GIF, HEIF, JPEG
Subtitle formats supported:
SRT, ASS, SSA, SUB, SMI, TXT
Ambient light sensor:
HDMI ports quantity:
3
PC in (D-Sub):
No
USB 2.0 ports quantity:
2
Audio Return Channel (ARC):
HDCP:
HDCP version:
2.3
Consumer Electronics Control (CEC):
EasyLink
Electronic Programme Guide (EPG):
Programming period:
8 day(s)
Picture mute (for radio):
ECO mode:
On/Off timer:
Works with Amazon Alexa:
Works with the Google Assistant:
Power consumption (standby):
0.5 W
Energy efficiency class (SDR):
E
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
31 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
47 kWh
AC input voltage:
100 - 240 V
AC input frequency:
50/60 Hz
Energy saving mode:
Energy efficiency scale:
A to G
Power supply type:
Internal
Width (with stand):
892 mm
Depth (with stand):
210 mm
Height (with stand):
539 mm
Weight (with stand):
5.1 kg
Width (without stand):
892 mm
Depth (without stand):
84 mm
Height (without stand):
517 mm
Weight (without stand):
5.05 kg
Package width:
985 mm
Package depth:
123 mm
Package height:
605 mm