Braun TexStyle 7 Pro SI 7160 BL niebieski
Product image of Braun 0127403109 SI7160.BL
  • Product image of Braun 0127403109 SI7160.BL 1
VendorBraun
Product code0127403109 SI7160.BL
Ships in 5-8 bd
Quantity3 pcs
Type:
Steam iron
Soleplate type:
SteamGlide Advanced
Variable steam:
Yes
Cord length:
2 m
Steam boost performance:
250 g/min
Auto power off:
Yes
Self-cleaning:
No
Product colour:
Black
Steam boost function:
Continuous steam:
Continuous steam performance:
50 g/min
Automatic anti-calc:
Water tank capacity:
0.7 L
Anti-drip function:
Vertical steam function:
Spray function:
Soleplate material:
Aluminium
Heating time:
4 min
Number of programs:
3
Overheat protection:
Anti-scale system:
Maximum steam pressure:
19 bar
Steam pressure:
19 bar
Adjustable thermostat:
Warm-up time:
40 s
Pump pressure:
19 bar
Auto shut-off:
Water level indicator:
Ready indicator:
Iron power:
3000 W
Power consumption (typical):
1000 W
Width:
150 mm
Depth:
325 mm
Height:
160 mm
Weight:
160 g
Package width:
150 mm
Package depth:
325 mm
Package height:
160 mm