Monitor AOC Q27B3CF2
Product image of AOC Q27B3CF2
  • Product image of AOC Q27B3CF2 1
  • Product image of AOC Q27B3CF2 2
  • Product image of AOC Q27B3CF2 3
  • Product image of AOC Q27B3CF2 4
  • Product image of AOC Q27B3CF2 5
  • Product image of AOC Q27B3CF2 6
  • Product image of AOC Q27B3CF2 7
VendorAOC
Product codeQ27B3CF2
Ships in 5-7 bd
Quantity2 pcs
Ships quicker
Display diagonal:
68.6 cm (27")
Display resolution:
2560 x 1440 pixels
Native aspect ratio:
16:9
Touchscreen:
No
HD type:
Quad HD
Panel type:
IPS
Response time:
1 ms
Screen shape:
Flat
Contrast ratio (typical):
1500:1
Maximum refresh rate:
100 Hz
Display number of colours:
16.7 million colours
LED backlight:
Yes
Backlight type:
W-LED
Display brightness (typical):
350 cd/m²
Anti-glare screen:
Yes
Contrast ratio (dynamic):
Viewing angle, horizontal:
178°
Viewing angle, vertical:
178°
Pixel pitch:
0.2331 x 0.2331 mm
Pixel density:
109 ppi
Horizontal scan range:
30 - 115 kHz
Vertical scan range:
48 - 100 Hz
Display diagonal (metric):
68.6 cm
DDC/CI:
Haze rate:
25%
Surface hardness:
3H
Colour gamut standard:
sRGB
Colour gamut:
99%
sRGB coverage (typical):
120.8%
NTSC coverage (typical):
105.3%
Adobe RGB coverage:
103.5%
BT.2020 coverage:
70.1%
VESA Adaptive Sync support:
Flicker-free technology:
Low Blue Light technology:
Built-in speaker(s):
Built-in camera:
No
Number of speakers:
2
RMS rated power:
4 W
Market positioning:
Home
Product colour:
Black
Front bezel colour:
Black
Detachable stand:
Built-in USB hub:
HDMI:
Headphone out:
USB hub version:
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity:
2
USB Type-C downstream ports quantity:
1
USB Type-C DisplayPort Alternate Mode:
USB Power Delivery (USB PD):
USB Power Delivery up to:
65 W
HDMI ports quantity:
1
HDMI version:
2.0
Headphone outputs:
Headphone connectivity:
3.5 mm
HDCP:
HDCP version:
2.2
AC (power) in:
VESA mounting:
Height adjustment:
Panel mounting interface:
100 x 100 mm
Cable lock slot type:
Kensington
Height adjustment:
11 cm
Tilt adjustment:
Tilt angle range:
-5 - 25°
Plug and Play:
LED indicators:
Operation, Stand-by
Power consumption (typical):
35 W
Power consumption (standby):
0.5 W
Power consumption (max):
135 W
Power consumption (off):
0.3 W
AC input voltage:
100 - 240 V
AC input frequency:
50/60 Hz
Power supply type:
Internal
Width (with stand):
616.6 mm
Depth (with stand):
229.8 mm
Height (with stand):
508.6 mm
Weight (with stand):
5.51 kg
Width (without stand):
616.6 mm
Depth (without stand):
45.6 mm
Height (without stand):
356.7 mm
Weight (without stand):
3.97 kg
Package width:
820 mm
Package depth:
162 mm
Package height:
481 mm