LCD Monitor|SAMSUNG|27 "|2560 x 1440 pixels|Wide Quad HD|Native aspect ratio 16:9|LED|Curved|LS27CG554EUXEN
Product image of Samsung LS27CG554EUXEN
  • Product image of Samsung LS27CG554EUXEN 1
VendorSamsung
Product codeLS27CG554EUXEN
Warranty 2 years
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
Summary:
Samsung G55C. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Wide Quad HD, Display technology: LED, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black
Category Code:
LC3
Unit Box Height:
0.19
Unit Box Length:
0.68
Unit Box Width:
0.44
Contrast ratio (typical):
2500:1
Display brightness (peak):
200 cd/m²
Display brightness (typical):
300 cd/m²
Display diagonal:
27 "
Display diagonal (metric):
68 cm
Display number of colours:
16.7 million colours
Display resolution:
2560 x 1440 pixels
Display technology:
LED
Dynamic contrast ratio marketing name:
Mega Contrast
HD type:
Wide Quad HD
High Dynamic Range (HDR) supported:
Yes
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10 (HDR10)
Maximum refresh rate:
165 Hz
Native aspect ratio:
16:9
Panel type:
VA
Refresh rate optimizor:
Yes
Response time (MPRT):
1 ms
Screen curvature rating:
1000R
Screen shape:
Curved
Touchscreen:
No
Viewing angle, horizontal:
178 °
Viewing angle, vertical:
178 °
AMD FreeSync:
AMD FreeSync type:
FreeSync
Flicker-free technology:
Game features:
Super Arena Gaming UX
Smart modes:
Custom/Eco/Game/Graphics/Movie/Sports/Standard
Built-in camera:
No
Built-in speaker(s):
Feet colour:
Black
Front bezel colour:
Black
Market positioning:
Consumer
Product colour:
Built-in USB hub:
DC-in jack:
DisplayPort version:
1.2
DisplayPorts quantity:
1
HDCP:
HDCP version:
2.2
HDMI:
HDMI ports quantity:
1
HDMI version:
2.0
Headphone out:
Headphone outputs:
Service port type:
USB Type-A
Cable lock slot:
Cable management:
Height adjustment:
Panel mounting interface:
75 x 75 mm
Tilt adjustment:
Tilt angle range:
-2 - 18 °
VESA mounting:
AC adapter output voltage:
19 V
AC input voltage:
230 V
Annual energy consumption:
38 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
41 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
26 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
F
Energy efficiency scale:
A to G
Power consumption (max):
40 W
Power consumption (off):
0.3 W
Power consumption (standby):
0.5 W
Power consumption (typical):
26 W
Power supply type:
External
Operating relative humidity (H-H):
10 - 80 %
Operating temperature (T-T):
10 - 40 °C
Depth (with stand):
272.6 mm
Depth (without stand):
120 mm
Height (with stand):
477.4 mm
Height (without stand):
382.8 mm
Weight (with stand):
4100 g
Weight (without stand):
3700 g
Width (with stand):
616.6 mm
Width (without stand):
614.6 mm
Package depth:
438 mm
Package height:
188 mm
Package weight:
Package width:
679 mm