Philips 43PUS9010/12 TV 109.2 cm (43") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Dark Grey
Product image of Philips 43PUS9010/12
  • Product image of Philips 43PUS9010/12 1
  • Product image of Philips 43PUS9010/12 2
  • Product image of Philips 43PUS9010/12 3
  • Product image of Philips 43PUS9010/12 4
VendorPhilips
Product code43PUS9010/12
Warranty 2 years
Ships in 4-6 bd
Quantity5+ pcs
Ships quicker
Product colour:
Dark Grey
Panel mounting interface:
100 x 200 mm
Ambient lighting:
Yes
Energy efficiency class (SDR):
F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
51 kWh
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
100 - 240 V
Power consumption (standby):
0.5 W
Power supply type:
Internal
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency scale:
A to G
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
114 kWh
Auto power off:
Works with the Google Assistant:
ECO mode:
Works with Amazon Alexa:
Depth (with stand):
216 mm
Width (with stand):
962 mm
Height (with stand):
629 mm
Weight (with stand):
10.6 kg
Width (without stand):
962 mm
Height (without stand):
567 mm
Weight (without stand):
8.82 kg
Depth (without stand):
77 mm
Wi-Fi:
Ethernet LAN:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth:
Bluetooth version:
5.2
Video formats supported:
H.264, HEVC, MKV, MPEG1, AVI, H.265, MPEG4, VP9, MPEG2, AV1
Picture processing technology:
Philips P5 Perfect Picture Engine
Image formats supported:
PNG, JPEG, BMP, GIF, HEIF
Subtitle formats supported:
SRT, SUB, ASS, SSA, SMI, TXT
Game features:
Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR)
Audio formats supported:
WAV, AAC, FLAC, MP3
Game mode:
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Ambient light sensor:
High Dynamic Range (HDR) supported:
Cables included:
AC
Remote control included:
Desktop stand:
Display diagonal:
109.2 cm (43")
4K Ultra HD
Native aspect ratio:
16:9
Display technology:
QLED
Native refresh rate:
120 Hz
Display diagonal (metric):
108 cm
Audio output channels:
2.0 channels
RMS rated power:
20 W