TV Set|LG|43 "|4K Ultra HD|3840 x 2160 pixels|Flat|16:9|LED|43NANO80A3B
Product image of LG 43NANO80A3B
  • Product image of LG 43NANO80A3B 1
VendorLG
Product code43NANO80A3B
Warranty 2 years
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
Summary:
LG NanoCell 43NANO80A3B. Display diagonal: 109.2 cm (43"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Screen shape: Flat, LED backlighting type: Direct-LED. Smart TV. Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Category Code:
TVP
Unit Box Height:
0.66
Unit Box Length:
1.045
Unit Box Width:
0.135
Automatic brightness control:
Yes
Display diagonal:
43 "
Display diagonal (metric):
108 cm
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
HD type:
4K Ultra HD
LED backlight:
Yes
LED backlighting type:
Direct-LED
Native aspect ratio:
16:9
Native refresh rate:
60 Hz
Screen shape:
Flat
Apple AirPlay 2 support:
Operating system installed:
WebOS
Operating system version:
25
Smart TV:
Consumer Electronics Control (CEC):
SimpLink
Digital audio optical out:
1
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDMI ports quantity:
3
PC in (D-Sub):
No
RF ports quantity:
USB 2.0 ports quantity:
2
Audio decoders:
Dolby Digital
Audio output channels:
2.0 channels
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
RMS rated power:
20 W
Sound modes:
Clear Voice Pro
Speaker direction:
Down firing
Bluetooth:
Bluetooth version:
5.1
Ethernet LAN:
Web browser:
Wi-Fi:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Product colour:
Black
Audio formats supported:
AAC/AAC HE/AC3/AC4/apt-X/EAC3/MP2/MP3/PCM
Game features:
Auto Low Latency Mode (ALLM),Game Optimizer,HGiG,Variable Refresh Rate (VRR)
High Dynamic Range (HDR) supported:
High Dynamic Range (HDR) technology:
Dynamic Tone Mapping/Filmmaker Mode/High Dynamic Range 10 (HDR10)/Hybrid Log-Gamma (HLG)
Picture processor:
a7 Gen8 AI Processor 4K
Smartphone/tablet remote support:
Digital signal format system:
DVB-C/DVB-S/DVB-S2/DVB-T2
Tuner type:
Analog & digital
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
100 - 240 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
83 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
54 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
G
Power consumption (standby):
0.5 W
Power supply type:
Internal
LG technologies (AV/TV):
Depth (with stand):
200 mm
Depth (without stand):
57.1 mm
Height (with stand):
621 mm
Height (without stand):
564 mm
Width (with stand):
967 mm
Width (without stand):
967 mm
Package type:
Box
Cables included:
AC
Desktop stand:
Remote control included:
Remote control type:
Magic Remote MR25GA / MR25GB (UK, Italy)
Google applications:
Google Cast/Google Home
Intelligent Voice Recognition:
Picture mode:
10 ways