Philips UHD Smart LED TV 43PUS7810
Product image of Philips 43PUS7810
  • Product image of Philips 43PUS7810 1
  • Product image of Philips 43PUS7810 2
VendorPhilips
Product code43PUS7810
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
Ships quicker
Product Highlights:
  • Flat 109.2 cm (43") QLED
  • 4K Ultra HD 3840 x 2160 pixels
  • DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
  • Smart TV Internet TV
Display Diagonal:
109.2 cm (43")
Display Technology:
QLED
Screen Shape:
Flat
Supported Graphics Resolutions:
640 x 480 (VGA), 720 x 576, 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160
Display Resolution:
3840 x 2160 pixels
Tuner Type:
Digital
Digital Signal Format System:
Smart TV:
Yes
Internet TV:
Yes
Operating System Installed:
Titan OS
Apple AirPlay 2 Support:
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Smart Modes:
Game, Movie, Personal
Video Apps:
Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, HBO, Netflix, YouTube
Number of Speakers:
2
RMS Rated Power:
20 W
Audio Decoders:
DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital
Product Colour:
Black
VESA Mounting:
Panel Mounting Interface:
200 x 100 mm
Stand Colour:
Black
High Dynamic Range (HDR) Technology:
High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Game Mode:
1000 pages
Subtitles Function:
Video Formats Supported:
AV1, AVC, AVI, H.264, H.265, HEVC, MKV, MPEG1, MPEG4, VP9
Audio Formats Supported:
AAC, FLAC, MP3, WAV
Image Formats Supported:
BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Subtitle Formats Supported:
ASS, SMI, SRT, SSA, SUB, TXT
Game Features:
Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR)
HDMI Version:
2.1
Audio Return Channel (ARC):
USB 2.0 Ports Quantity:
2
HDMI Ports Quantity:
3
On/Off Timer:
Works With Amazon Alexa:
Works With The Google Assistant:
Power Consumption (typical):
66 W
Power Consumption (standby):
2 W
Energy Efficiency Class (SDR):
F
Energy Consumption (SDR) Per 1000 Hours:
44 kWh
Energy Consumption (HDR) Per 1000 Hours:
66 kWh
Width (with Stand):
958 mm
Depth (with Stand):
232 mm
Height (with Stand):
582 mm
Weight (with Stand):
6.55 kg
Width (without Stand):
958 mm
Depth (without Stand):
87 mm
Height (without Stand):
564 mm
Weight (without Stand):
6.44 kg
Stand Width:
75.8 cm
Package Weight:
8.83 kg
Package Weight:
8.83 kg
Package Width:
1045 mm
Package Depth:
133 mm
Package Height:
650 mm