Philips 43PUS7609/12
Product image of Philips 43PUS7609/12
  • Product image of Philips 43PUS7609/12 1
VendorPhilips
Product code43PUS7609/12
Ships in 2-4 bd
Quantity1 pc
Display diagonal:
109.2 cm (43")
HD type:
4K Ultra HD
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
Display technology:
LED
Screen shape:
Flat
Native aspect ratio:
16:9
Supported graphics resolutions:
3840 x 2160
Display diagonal (metric):
108 cm
Tuner type:
Digital
Analog signal format system:
Not supported
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Smart TV:
Yes
Operating system installed:
Titan OS
Screen mirroring:
Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Smart modes:
Game
Video apps:
Amazon Prime Video, HBO, Netflix, YouTube
Number of speakers:
2
RMS rated power:
20 W
Audio decoders:
DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital
Sound modes:
AI Sound, Dialog
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
Wi-Fi:
Ethernet LAN:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 4 (802.11n)
Product colour:
Anthracite, Grey
VESA mounting:
Colour name:
Anthracite grey bezel
Panel mounting interface:
100 x 200 mm
Rollable display:
No
Signal strength indication:
High Dynamic Range (HDR) supported:
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Teletext function:
Teletext:
1000 pages
Subtitles function:
Video formats supported:
AVI, H.264, H.265, HEVC, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio formats supported:
AAC, FLAC, MP3, WAV
Image formats supported:
BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Picture processing technology:
Philips Pixel Precise Ultra HD
AMD FreeSync:
No
NVIDIA G-SYNC:
Game features:
Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR)
4K Ultra HD upscaling:
Parental control:
USB recording:
HDMI ports quantity:
3
PC in (D-Sub):
USB 2.0 ports quantity:
2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity:
Common interface (CI):
Common interface Plus (CI+):
HDMI version:
2.1
Audio Return Channel (ARC):
HDCP:
HDCP version:
2.3
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
Component video (YPbPr/YCbCr) in:
0
Composite video out:
0
Digital audio optical out:
Digital audio coaxial out:
Digital audio coaxial in:
RF ports quantity:
Consumer Electronics Control (CEC):
EasyLink
Voice control:
Electronic Programme Guide (EPG):
Programming period:
8 day(s)
Auto power off:
Sleep timer:
Works with Amazon Alexa:
Works with the Google Assistant:
Power consumption (typical):
54 W
Power consumption (standby):
0.3 W
Energy efficiency class (SDR):
G
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
54 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
111 kWh
Power consumption (max):
74 W
AC input voltage:
220 - 240 V