Samsung OLED TV QE83S85FAEXXH
Product image of Samsung QE83S85FAEXXH
  • Product image of Samsung QE83S85FAEXXH 1
  • Product image of Samsung QE83S85FAEXXH 2
  • Product image of Samsung QE83S85FAEXXH 3
  • Product image of Samsung QE83S85FAEXXH 4
VendorSamsung
Product codeQE83S85FAEXXH
Ships in 1-3 bd
Quantity1 pc
Ships quicker
Product Highlights:
  • Flat 2.11 m (83") OLED
  • 4K Ultra HD 3840 x 2160 pixels 16:9
  • Motion Xcelerator
  • DVB-CS2, DVB-T2
  • Smart TV Internet TV
  • Wi-Fi Ethernet LAN Bluetooth
  • High Dynamic Range (HDR) supported
Display Diagonal:
2.11 m (83")
HD Type:
4K Ultra HD
Display Technology:
OLED
Screen Shape:
Flat
Native Aspect Ratio:
16:9
Display Resolution:
3840 x 2160 pixels
Tuner Type:
Analog & digital
Digital Signal Format System:
DVB-CS2, DVB-T2
Smart TV:
Yes
Internet TV:
Yes
Operating System Installed:
Tizen
Apple AirPlay 2 Support:
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Video Apps:
RMS Rated Power:
20 W
Audio Decoders:
Dolby Atmos
Wi-Fi:
Wi-Fi Standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth:
Bluetooth Version:
5.3
Ethernet LAN:
Product Colour:
Black
VESA Mounting:
Panel Mounting Interface:
400 x 300 mm
Stand Type:
Legs stand
Stand Colour:
Black
High Dynamic Range (HDR) Technology:
Game Mode:
Picture Processing Technology:
NQ4 AI Gen 2 Processor, Samsung Real Depth Enhancer
AMD FreeSync:
Game Features:
Ethernet LAN (RJ-45) Ports:
1
Digital Audio Optical Out:
1
Common Interface (CI):
HDMI Ports Quantity:
4
Electronic Programme Guide (EPG):
Number of OSD Languages:
27
Auto Power Off:
Works With Amazon Alexa:
Works With The Google Assistant:
Works With Samsung Bixby:
Power Consumption (typical):
146 W
Power Consumption (standby):
0.5 W
Energy Efficiency Class (SDR):
F
Energy Efficiency Class (HDR):
G
Energy Consumption (SDR) Per 1000 Hours:
146 kWh
Energy Consumption (HDR) Per 1000 Hours:
239 kWh
Energy Saving Mode:
Width (with Stand):
1849 mm
Depth (with Stand):
348.7 mm
Height (with Stand):
1129.5 mm
Weight (with Stand):
33.9 kg
Width (without Stand):
1849 mm
Depth (without Stand):
34.9 mm
Height (without Stand):
1059 mm
Weight (without Stand):
32.9 kg
Stand Width:
125.4 cm
Package Weight:
45.3 kg
Package Weight:
45.3 kg
Package Width:
2022 mm
Package Depth:
183 mm
Package Height:
1200 mm