Philips 43PUS7609/12
Product image of Philips 43PUS7609/12
  • Product image of Philips 43PUS7609/12 1
VendorPhilips
Product code43PUS7609/12
Ships in 2-4 bd
Quantity1 pc
Display diagonal:
109.2 cm (43")
Display technology:
QLED
Screen shape:
Flat
Native aspect ratio:
16:9
Supported graphics resolutions:
640 x 480 (VGA), 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160
Native refresh rate:
60 Hz
Display refresh rates supported:
24 Hz, 50 Hz, 25 Hz, 60 Hz, 30 Hz
Display diagonal (metric):
108 cm
Tuner type:
Analog & digital
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Smart TV:
Yes
Internet TV:
Yes
Operating system installed:
Titan OS
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Video apps:
Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, HBO, Netflix, YouTube
Number of speakers:
2
RMS rated power:
20 W
Audio output channels:
2.0 channels
Audio decoders:
DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital
Equalizer:
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
Wi-Fi:
Bluetooth:
Ethernet LAN:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version:
5.2
Product colour:
Black
VESA mounting:
Panel mounting interface:
200 x 100 mm
Stand type:
Legs stand
High Dynamic Range (HDR) supported:
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Game mode:
1000 pages
Subtitles function:
Video formats supported:
AV1, AVI, HEVC, HEVC/H.265, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio formats supported:
AAC, FLAC, MP3
Image formats supported:
BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Subtitle formats supported:
ASS, SMI, SRT, SSA, SUB, TXT
Ambient light sensor:
Backlight dimming technology:
Micro Dimming
Picture processing technology:
Philips Pixel Precise Ultra HD
Game features:
Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar 2.0, Variable Refresh Rate (VRR)
HDMI ports quantity:
3
PC in (D-Sub):
No
USB 2.0 ports quantity:
2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity:
Common interface (CI):
Common interface Plus (CI+):
HDMI version:
2.1
Audio Return Channel (ARC):
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
Digital audio optical out:
1
Headphone outputs:
RF ports quantity:
Consumer Electronics Control (CEC):
EasyLink
Voice control:
Picture mute (for radio):
ECO mode:
Auto power off:
Power consumption (standby):
0.5 W
Energy efficiency class (SDR):
F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
50 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
80 kWh
AC input voltage:
100-240 V
AC input frequency:
50/60 Hz
Energy saving mode:
Energy efficiency scale:
A to G
Power supply type:
Internal
Philips technologies (AV/TV):
Width (with stand):
958 mm
Depth (with stand):
243 mm
Height (with stand):
625 mm
Weight (with stand):
7.08 kg
Width (without stand):
958 mm
Depth (without stand):
87 mm
Height (without stand):
563 mm
Weight (without stand):
6.76 kg
Stand width:
75.6 cm
Stand depth:
24.3 cm
Quick start guide:
Package width:
1045 mm
Package depth:
133 mm
Package height:
650 mm