LCD Monitor|LG|24 "|1920 x 1080 pixels|Full HD|Native aspect ratio 16:9|LCD|Flat|24G411A-B
Product image of LG 24G411A-B
  • Product image of LG 24G411A-B 1
VendorLG
Product code24G411A-B
Warranty 3 years
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
Summary:
LG 24G411A-B. Display diagonal: 61 cm (24"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Display surface: Matt, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black
Vendor Homepage:
www.lg.com/hk_en/monitors/gaming/24g411a-b/
Category Code:
LC3
Unit Box Height:
0.375
Unit Box Length:
0.62
Unit Box Width:
0.13
Anti-glare screen:
Yes
Backlight type:
Edge LED
Colour gamut:
99 %
Colour gamut standard:
sRGB
Contrast ratio (typical):
1500:1
Display brightness (typical):
250 cd/m²
Display diagonal:
24 "
Display diagonal (metric):
60.4 cm
Display number of colours:
16.7 million colours
Display resolution:
1920 x 1080 pixels
Display surface:
Matt
Display technology:
LCD
HD type:
Full HD
High Dynamic Range (HDR) supported:
Yes
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10 (HDR10)
LED backlight:
Maximum refresh rate:
144 Hz
Native aspect ratio:
16:9
Panel type:
IPS
Pixel density:
93 ppi
Pixel pitch:
0.27 x 0.27 mm
Response time:
5 ms
Response time (MPRT):
1 ms
Response time measurement type:
GTG (Gray to Gray)
Screen shape:
Flat
sRGB coverage (typical):
99 %
Touchscreen:
No
Viewing angle, horizontal:
178 °
Viewing angle, vertical:
178 °
AMD FreeSync:
AMD FreeSync type:
FreeSync
Flicker-free technology:
Game mode:
Low Blue Light technology:
NVIDIA G-SYNC:
NVIDIA G-SYNC type:
G-SYNC Compatible
VESA Adaptive Sync support:
No
Built-in camera:
Built-in microphone:
Built-in speaker(s):
Detachable stand:
Feet colour:
Black
Market positioning:
Gaming
Product colour:
Black
Refurbished:
Built-in KVM switch:
Built-in USB hub:
DisplayPort version:
1.4
DisplayPorts quantity:
1
HDCP:
HDCP version:
2.2
HDMI:
HDMI ports quantity:
1
HDMI version:
2.2
Headphone out:
Ethernet LAN:
Wi-Fi:
Cable lock slot:
Cable management:
Height adjustment:
On Screen Display (OSD):
Panel mounting interface:
100 x 100 mm
Pivot:
Tilt adjustment:
VESA mounting:
Wall mountable:
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
100 - 240 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
15 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
14 kWh
Energy efficiency class (HDR):
E
Energy efficiency class (SDR):
D
Energy efficiency scale:
A to G
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code:
Power consumption (standby):
0.3 W
Depth (with stand):
220 mm
Depth (without stand):
38 mm
Height (with stand):
412 mm
Height (without stand):
317.1 mm
Weight (with stand):
3300 g
Weight (without stand):
2400 g
Width (with stand):
539.4 mm
Width (without stand):
539.4 mm
Package depth:
430 mm
Package height:
385 mm
Package type:
Box
Package weight:
Package width:
620 mm