Product image of Ruijie Networks RG-EW1300G
  • Product image of Ruijie Networks RG-EW1300G 1
  • Product image of Ruijie Networks RG-EW1300G 2
VendorRuijie Networks
Product codeRG-EW1300G
Ships in 2-3 weeks
Quantity5+ pcs
Ethernet WAN:
Yes
DSL WAN:
No
SIM card slot:
No
3G/4G USB modem compatibility:
WAN connection type:
RJ-45
Wi-Fi band:
Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz)
Top Wi-Fi standard:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
WLAN data transfer rate (max):
1300 Mbit/s
Wi-Fi standards:
802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
WLAN data transfer rate (first band):
400 Mbit/s
WLAN data transfer rate (second band):
867 Mbit/s
Modulation:
OFDMA
Ethernet LAN:
Yes
Ethernet LAN interface type:
Gigabit Ethernet
Ethernet LAN data rates:
10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
3
USB port:
DC-in jack:
Quality of Service (QoS) support:
Reset button:
WPS push button:
MU-MIMO technology:
Security algorithms:
WPA2, WPA3
Guest access:
Parental control:
System event log:
DMZ support:
DHCP server:
Universal Plug and Play (UPnP):
Product type:
Tabletop router
Product colour:
Black
AC adapter included:
Quick start guide:
Antenna design:
External
Antennas quantity:
5
Built-in processor:
Processor manufacturer:
MediaTek
Processor model:
MediaTek MT7621
Internal memory:
128 MB
Firmware upgradeable:
Power source type:
AC
Operating temperature (T-T):
-10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H):
5 - 95%
Width:
230 mm
Depth:
130 mm
Height:
30 mm