BOS BOSCH SPV4HKX10E - built-in dishwasher
Product image of BOS SPV4HKX10E
  • Product image of BOS SPV4HKX10E 1
  • Product image of BOS SPV4HKX10E 2
  • Product image of BOS SPV4HKX10E 3
  • Product image of BOS SPV4HKX10E 4
  • Product image of BOS SPV4HKX10E 5
  • Product image of BOS SPV4HKX10E 6
  • Product image of BOS SPV4HKX10E 7
VendorBOS
Product codeSPV4HKX10E
Warranty 2 years
Ships in 4-6 bd
Quantity5+ pcs
Appliance placement:
Fully built-in
Control panel colour:
Stainless steel
Upper basket adjustable height:
Yes
Custom panel-ready:
Yes
Outlet hose length:
2 m
Built-in display:
Cutlery compartment type:
Basket & drawer
Product size:
Slimline (45 cm)
Door colour:
Not applicable
Control type:
Touch
Cord length:
1.6 m
Inlet hose length:
1.5 m
Energy efficiency class:
E
Connected load:
2000-2400 W
AC input voltage:
220 - 240 V
Current:
10 A
AC input frequency:
50/60 Hz
Installation compartment height (max):
87.5 cm
Installation compartment height (min):
81.5 cm
Depth:
550 mm
Installation compartment width:
45 cm
Weight:
29 kg
Depth with door open:
115 cm
Installation compartment depth:
55 cm
Width:
448 mm
Height:
815 mm
Noise emission class:
B
Temperature (max):
70 °C
Maximum hot water supply temperature:
60 °C
Dishwashing programs:
Auto 45-65°C, Intensive 70°C, Self Clean, Express 60 min., Bio, Favorite, Silent 50°C