Samsung GU65DU7199UXZG
Product image of Samsung GU65DU7199UXZG
  • Product image of Samsung GU65DU7199UXZG 1
VendorSamsung
Product codeGU65DU7199UXZG
Ships in 5-8 bd
Quantity1+ pcs
Display diagonal:
165.1 cm (65")
HD type:
4K Ultra HD
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
Display technology:
Crystal
Screen shape:
Flat
Motion interpolation technology:
Motion Xcelerator
Native refresh rate:
50 Hz
Dynamic contrast ratio marketing name:
Mega Contrast
Viewing angle, horizontal:
178°
Viewing angle, vertical:
178°
Display diagonal (metric):
163 cm
Tuner type:
Analog & digital
Digital signal format system:
DVB-T2 HD
Auto channel search:
Yes
Smart TV:
Yes
Internet TV:
Operating system installed:
Tizen
Sound mirroring:
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version:
TV initiate mirroring:
Universal guide:
Video apps:
Samsung TV Plus
Number of speakers:
2
RMS rated power:
20 W
Audio pre-selection descriptor:
Adaptive sound:
Multiroom:
Multiroom audio technology:
Samsung Multiroom Link
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
Wi-Fi:
Bluetooth:
Ethernet LAN:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version:
5.2
Web browser:
Product colour:
Black
VESA mounting:
Panel mounting interface:
400 x 300 mm
Bezel type:
3 Bezel-less
Stand type:
Legs stand
High Dynamic Range (HDR) supported:
High Dynamic Range (HDR) technology:
Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Game mode:
Teletext function:
Subtitles function:
Eco sensor:
TV key support:
Backlight dimming technology:
UHD Dimming
Picture processing technology:
Samsung Contrast Enhancer
Game features:
Auto Low Latency Mode (ALLM), Gaming Hub, HGiG
SmartThings app support:
Tap view:
TV sound to mobile device:
ConnectShare (HDD):
ConnectShare (USB):
HDMI ports quantity:
3
PC in (D-Sub):
No
USB 2.0 ports quantity:
1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity:
Common interface (CI):
Common interface Plus (CI+):
Audio Return Channel (ARC):
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
Digital audio optical out:
Common interface Plus (CI+) version:
1.4
Consumer Electronics Control (CEC):
Anynet+
Voice guide:
Electronic Programme Guide (EPG):
On Screen Display (OSD):
Auto power off:
Works with Samsung Bixby:
Power consumption (typical):
110 W
Power consumption (standby):
0.5 W
Energy efficiency class (SDR):
G
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
110 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
169 kWh
AC input voltage:
220-240 V
AC input frequency:
50/60 Hz
Energy saving mode:
Energy efficiency scale:
A to G
Samsung technologies (AV/TV):
Width (with stand):
1452.9 mm
Depth (with stand):
267.4 mm
Height (with stand):
879.5 mm
Weight (with stand):
16.4 kg
Width (without stand):
1452.9 mm
Depth (without stand):
60.6 mm
Height (without stand):
834 mm
Weight (without stand):
15.9 kg
Stand width:
102.5 cm
Stand depth:
26.7 cm
Package width:
1606 mm
Package depth:
179 mm
Package height:
950 mm