PHILIPS Hotel TV 32HFL4518/12 81.0cm(32") Hospitality
Product image of Philips 32HFL4518/12
  • Product image of Philips 32HFL4518/12 1
VendorPhilips
Product code32HFL4518/12
Ships in 5-8 bd
Quantity5+ pcs
Display diagonal:
81.3 cm (32")
HD type:
HD
Display resolution:
1366 x 768 pixels
Display technology:
LED
Display brightness:
250 cd/m²
Screen shape:
Flat
Viewing angle, horizontal:
178°
Viewing angle, vertical:
178°
Display diagonal (metric):
80 cm
Product colour:
Black
VESA mounting:
Yes
Panel mounting interface:
100 x 100 mm
Smart TV:
Yes
Operating system installed:
Android TV
Operating system version:
11
Video formats supported:
AVC, AVI, H.264, HEVC, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio formats supported:
AAC, MP3, WAV, WMA, WMA-PRO
Sleep timer:
Video apps:
YouTube
HDMI ports quantity:
1
USB 2.0 ports quantity:
1
HDMI version:
1.4
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
Digital audio optical out:
Common interface Plus (CI+):
Common interface Plus (CI+) version:
1.4
Audio Return Channel (ARC):
RMS rated power:
20 W
Number of speakers:
2
Audio decoders:
DTS-HD
Wi-Fi:
Bluetooth:
Ethernet LAN:
Wi-Fi standards:
802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
Bluetooth version:
5.0
Bluetooth profiles:
A2DP, SBC
Energy efficiency class (SDR):
E
Energy efficiency class (HDR):
F
Power consumption (standby):
0.35 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
22 kWh
AC input voltage:
220 - 240 V
AC input frequency:
50 - 60 Hz
Operating temperature (T-T):
0 - 40 °C
Width (with stand):
717 mm
Depth (with stand):
177 mm
Height (with stand):
453 mm
Weight (with stand):
4.15 kg
Width (without stand):
717 mm
Depth (without stand):
87 mm
Height (without stand):
426 mm