Noctua NF-P14s redux-1200 PWM - 140mm
Product image of Noctua NF-P14S REDUX-1200 PWM
  • Product image of Noctua NF-P14S REDUX-1200 PWM 1
VendorNoctua
Product codeNF-P14S REDUX-1200 PWM
Ships in 4-6 bd
Quantity5+ pcs
Suitable for:
Computer case
Type:
Fan
Fan diameter:
14 cm
Rotational speed (min):
350 RPM
Rotational speed (max):
1200 RPM
Noise level (high speed):
19.6 dB
Maximum airflow:
110.3 cfm
Maximum air pressure:
1.29 mmH2O
Number of fans:
1
Mean time between failures (MTBF):
150000 h
Colour of product:
Black, Grey
Power consumption (typical):
0.96 W
Maximum current:
0.08 A
Voltage:
12
Width:
140 mm
Depth:
25 mm
Height:
140 mm
Package width:
190 mm
Package depth:
34 mm
Package height:
200 mm