Samsung U8000F UE65U8092FUXXH TV 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Product image of Samsung UE65U8092FUXXH
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 1
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 2
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 3
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 4
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 5
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 6
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 7
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 8
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 9
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 10
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 11
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 12
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 13
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 14
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 15
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 16
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 17
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 18
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 19
  • Product image of Samsung UE65U8092FUXXH 20
VendorSamsung
Product codeUE65U8092FUXXH
Warranty 2 years
Ships in 4-6 bd
Quantity5+ pcs
Ships quicker
Stand type:
Legs stand
Stand colour:
Black
Introduction year:
2025
VESA mounting:
Yes
Panel mounting interface:
200 x 200
Bezel type:
3 Bezel-less
Slim fit wall mount support:
Yes
Product colour:
Black
Energy efficiency scale:
A to G
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
161 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
109 kWh
Energy efficiency class (SDR):
G
Energy saving mode:
Power consumption (typical):
109 W
Power consumption (max):
170 W
Power consumption (standby):
0.5 W
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
220 - 240 V
Voice guide:
Works with Samsung Bixby:
Control type:
Remote
On Screen Display (OSD):
Electronic Programme Guide (EPG):
On Screen Display (OSD) languages:
Multi
Number of OSD languages:
27
Auto power off:
Stand width:
100.5 cm
Weight (without stand):
14.2 kg
Stand depth:
22.2 cm
Height (without stand):
831.2 mm
Depth (without stand):
76.8 mm
Width (without stand):
1444.1 mm
Weight (with stand):
14.5 kg
Depth (with stand):
222 mm
Height (with stand):
882.2 mm
Width (with stand):
1444.1 mm
Bluetooth version:
5.3
Web browser:
Ethernet LAN:
Wi-Fi:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth:
High Dynamic Range (HDR) supported:
High Dynamic Range (HDR) technology:
Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10)
DVD player:
No
Game features:
Auto Low Latency Mode (ALLM), HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
TV key support:
SmartThings app support:
Plug and Play:
AI Upscale:
Picture processing technology:
Samsung Contrast Enhancer, Samsung Mega Contrast
Eco sensor:
Backlight dimming technology:
UHD Dimming
Manual:
Remote control type:
TM2240A
Cables included:
AC
Remote control included:
Automatic brightness control:
Motion interpolation technology:
Motion Xcelerator
Native refresh rate:
50 Hz
Display diagonal (metric):
163 cm
Supported video modes:
2160p
Display technology:
LED
Supported graphics resolutions:
3840 x 2160
HD type:
4K Ultra HD
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
Screen shape:
Flat
Display diagonal:
165.1 cm (65")
Native aspect ratio:
16:9
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
Audio pre-selection descriptor:
Object Tracking Sound+ (OTS+):
Adaptive sound:
RMS rated power:
20 W