LG OLED77C58LA.AEU
Product image of LG OLED77C58LA.AEU
  • Product image of LG OLED77C58LA.AEU 1
VendorLG
Product codeOLED77C58LA.AEU
Ships in 5-8 bd
Quantity1+ pcs
Display diagonal:
195.6 cm (77")
HD type:
4K Ultra HD
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
Display technology:
OLED
Screen shape:
Flat
Native aspect ratio:
16:9
Motion interpolation technology:
OLED Motion
Native refresh rate:
120 Hz
Display diagonal (metric):
195 cm
Tuner type:
Analog & digital
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV:
Yes
Internet TV:
Yes
Operating system installed:
WebOS
Operating system version:
25
RMS rated power:
40 W
Audio output channels:
2.0 channels
Audio decoders:
Dolby Atmos, Dolby Digital
Sound modes:
AI Sound Pro, Clear Voice Pro
Speaker direction:
Down firing
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
Wi-Fi:
Bluetooth:
Ethernet LAN:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth version:
5.3
Web browser:
Product colour:
Black
VESA mounting:
Panel mounting interface:
300 x 200 mm
High Dynamic Range (HDR) supported:
High Dynamic Range (HDR) technology:
Game mode:
Audio formats supported:
AAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X
AI Upscale:
TV key support:
Backlight dimming technology:
Pixel Dimming
Picture processing technology:
LG AI Picture Pro
Picture processor:
α9 Gen 8 AI Processor 4K
AMD FreeSync:
AMD FreeSync type:
FreeSync Premium
NVIDIA G-SYNC:
NVIDIA G-SYNC type:
G-SYNC Compatible
Game features:
WiSA Ready:
Multi View:
Smartphone/tablet remote support:
HDMI ports quantity:
4
PC in (D-Sub):
No
USB 2.0 ports quantity:
3
Common interface (CI):
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
Digital audio optical out:
1
Voice control:
Energy efficiency class (SDR):
F
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
125 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
326 kWh
Power consumption (off):
0.5 W
AC input voltage:
100-240 V
AC input frequency:
50/60 Hz
Energy efficiency scale:
A to G
LG technologies (AV/TV):
AI Super Upscaling, Dolby Atmos®, Dolby Vision™, OLED Motion, ThinQ™
Width (with stand):
1711 mm
Depth (with stand):
267 mm
Height (with stand):
1035 mm
Weight (with stand):
27.1 kg
Width (without stand):
982 mm
Depth (without stand):
47.1 mm
Height (without stand):
1711 mm
Weight (without stand):
27.1 kg
Stand width:
52 cm
Stand depth:
26.7 cm
Package width:
1879 mm
Package depth:
228 mm
Package height:
1130 mm