Philips 32PFS6900/12
Product image of Philips 32PFS6900/12
  • Product image of Philips 32PFS6900/12 1
VendorPhilips
Product code32PFS6900/12
Ships in 2-4 bd
Quantity5+ pcs
Ships quicker
Display diagonal:
81.3 cm (32")
HD type:
Full HD
Display resolution:
1920 x 1080 pixels
Display technology:
LED
Screen shape:
Flat
Native aspect ratio:
16:9
Supported video modes:
576p, 720p
Supported graphics resolutions:
640 x 480 (VGA), 1366 x 768, 1920 x 1080 (HD 1080)
Native refresh rate:
60 Hz
Display refresh rates supported:
50 Hz, 60 Hz
Display diagonal (metric):
80 cm
Tuner type:
Digital
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Smart TV:
Yes
Internet TV:
No
Operating system installed:
Titan OS
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Yes
Video apps:
Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, HBO, Netflix, YouTube
Number of speakers:
2
RMS rated power:
12 W
Audio decoders:
Dolby Atmos
Wi-Fi:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 4 (802.11n)
Product colour:
Black
VESA mounting:
Panel mounting interface:
100 x 100 mm
Signal strength indication:
Stand type:
Legs stand
Stand colour:
Black
High Dynamic Range (HDR) supported:
Noise reduction:
High Dynamic Range (HDR) technology:
Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Teletext function:
Teletext:
1000 pages
Video formats supported:
AVI, H.264, H.265, HEVC, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio formats supported:
AAC, FLAC, MP3, WAV
Image formats supported:
BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Subtitle formats supported:
ASS, SMI, SRT, SSA, SUB, TXT
Picture processing technology:
Philips Pixel Plus HD
HDMI ports quantity:
3
PC in (D-Sub):
No
USB 2.0 ports quantity:
1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity:
Common interface (CI):
Common interface Plus (CI+):
Audio Return Channel (ARC):
HDCP:
HDCP version:
2.3
Consumer Electronics Control (CEC):
EasyLink
Electronic Programme Guide (EPG):
Programming period:
8 day(s)
Works with Amazon Alexa:
Power consumption (standby):
0.5 W
Energy efficiency class (SDR):
F
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
27 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
39 kWh
AC input voltage:
100 - 240 V
AC input frequency:
50/60 Hz
Energy saving mode:
Energy efficiency scale:
A to G
Power supply type:
Internal
Philips technologies (AV/TV):
Ambilight
Width (with stand):
728 mm
Depth (with stand):
178 mm
Height (with stand):
451 mm
Weight (with stand):
4.63 kg
Width (without stand):
728 mm
Depth (without stand):
87 mm
Height (without stand):
433 mm
Weight (without stand):
4.53 kg
Package width:
848 mm
Package depth:
150 mm
Package height:
520 mm