Philips 50PUS8919/12
Product image of Philips 50PUS8919/12
  • Product image of Philips 50PUS8919/12 1
  • Product image of Philips 50PUS8919/12 2
  • Product image of Philips 50PUS8919/12 3
  • Product image of Philips 50PUS8919/12 4
  • Product image of Philips 50PUS8919/12 5
  • Product image of Philips 50PUS8919/12 6
  • Product image of Philips 50PUS8919/12 7
  • Product image of Philips 50PUS8919/12 8
  • Product image of Philips 50PUS8919/12 9
  • Product image of Philips 50PUS8919/12 10
  • Product image of Philips 50PUS8919/12 11
  • Product image of Philips 50PUS8919/12 12
  • Product image of Philips 50PUS8919/12 13
VendorPhilips
Product code50PUS8919/12
Ships in 2-4 bd
Quantity1 pc
Display diagonal:
127 cm (50")
HD type:
4K Ultra HD
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
Display technology:
LED
Screen shape:
Flat
Native aspect ratio:
16:9
Supported video modes:
480p, 576p, 720p, 1080p, 1440p, 2160p
Supported graphics resolutions:
640 x 480 (VGA), 720 x 576, 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160
Native refresh rate:
60 Hz
Display refresh rates supported:
24 Hz, 25 Hz, 30 Hz, 50 Hz, 60 Hz, 120 Hz, 144 Hz
Display diagonal (metric):
126 cm
Tuner type:
Digital
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Smart TV:
Yes
Internet TV:
Yes
Operating system installed:
Titan OS
Screen mirroring:
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Video apps:
Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, Disney+, Netflix, YouTube
Number of speakers:
4
RMS rated power:
40 W
Audio decoders:
DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital
Sound modes:
AI Sound, Clear Voice
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
No
Wi-Fi:
Bluetooth:
Wi-Fi standards:
802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version:
5.2
Product colour:
Anthracite
VESA mounting:
Panel mounting interface:
200 x 300 mm
Ambient lighting:
High Dynamic Range (HDR) supported:
High Dynamic Range (HDR) technology:
HDR 10+, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Teletext function:
Teletext:
1000 pages
Video formats supported:
HEVC
Audio formats supported:
AAC, FLAC, MP3, WAV, WMA, WMA-PRO
Image formats supported:
BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Subtitle formats supported:
ASS, SMI, SRT, SSA, SUB, TXT
Ambient light sensor:
AMD FreeSync:
AMD FreeSync type:
FreeSync Premium
Game features:
Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR)
HDMI ports quantity:
4
USB 2.0 ports quantity:
2
Common interface (CI):
HDMI version:
2.1
Audio Return Channel (ARC):
No
HDCP:
HDCP version:
2.3
Electronic Programme Guide (EPG):
Programming period:
8 day(s)
ECO mode:
Works with Amazon Alexa:
Works with the Google Assistant:
Power consumption (standby):
0.5 W
Energy efficiency class (SDR):
F
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
65 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
164 kWh
AC input voltage:
220/240 V
AC input frequency:
50/60 Hz
Energy efficiency scale:
A to G
Power supply type:
Internal
Philips technologies (AV/TV):
Ambilight
Width (with stand):
1116 mm
Depth (with stand):
287 mm
Height (with stand):
715 mm
Weight (with stand):
15.9 kg
Width (without stand):
1116 mm
Depth (without stand):
81 mm
Height (without stand):
656 mm
Weight (without stand):
13.4 kg
Package width:
1240 mm
Package depth:
174 mm
Package height:
805 mm