Habotest Clamp Meter DC1000V/1000A, AC750V/1000A
Product image of Habotest HT208D
  • Product image of Habotest HT208D 1
VendorHabotest
Product codeHT208D
Ships in 5-7 bd
Quantity5+ pcs
Clamp meter DC1000V/1000A, AC750V/1000A
 Features: Digital clamp meter integrates multiple measurements functions as AC voltage, DC voltage, AC current, DC current, resistance, capacitance up to 100mF, frequency up to 10MHz, duty, diode and circuit continuity. Multimeter has NCV (non-contact voltage) sensor and non-contact current measurement jaw. Screen backlight, temperature measurement function, low battery warning. 6000 counts display. Automatic power off for battery saving. Compact, ergonomically shaped, comfortable to hold in the hand, the body is resistant to mechanical damage. With special brackets for fixing cables and a bracket for hanging the device on the wall. Complete with test leads, thermometer probe and a soft case. Batteries are not included.
 Technical specifications: DC voltage: 600mV / 6V / 60V / 600V / 1000V; accuracy +/-(0.5%+3). DC current: 60A / 600A / 1000A; accuracy +/-(2.5%+5). AC voltage: 600mV / 6V / 60V / 600V / 750V; accuracy +/-(0.8%+3). AC current: 60A / 600A / 1000A; accuracy +/-(2.5%+5). Resistance: 600Om / 6kOm / 60kOm / 600kOm / 6MOm / 60MOm; accuracy +/-(0.8%+3). Capacitance: 10nF / 100nF / 1uF / 10uF / 100uF / 1mF / 10mF / 100mF; accuracy +/-(4.0%+5). Frequency: 10Hz / 100Hz / 1kHz / 10kHz / 100kHz / 1MHz / 10MHz; accuracy +/-(1.0%+3). Duty: 1%-99%; accuracy +/-(1.0%+2). Temperature:-20-1000C ; accuracy +/-(1.0%+2). Counts: 6000. Auto/manual range: yes. Continuity: yes. Diode: yes. Data hold: yes. NCV: yes. Backlight: yes. Flashlight: yes DCA ZERO: yes. Low power indicator: yes. Auto power off: yes. True RMS: yes. VFD: yes. INRUSH: yes. MAX/MIN: yes. REL: yes. LowZ: yes. Power supply: 3x 1.5V AAA batteries (not included). Weight: 380g. Size: 240x85x47mm. Jaw size: 35x35x60mm. Safety rating: EN61010-1, -2-030, EN61010-2-033, EN61326-1 CATIII 1000V, CATIV 600V.