TV SET ACC VESA ADAPTER PLATE/10-30" FPMA-VESA100 NEOMOUNTS
Product image of Neomounts FPMA-VESA100
  • Product image of Neomounts FPMA-VESA100 1
VendorNeomounts
Product codeFPMA-VESA100
Warranty 5 years
Ships in 1-3 bd
Quantity4 pcs
The Neomounts VESA adapter, model FPMA-VESA100 allows a VESA mount with 75x75 mm interface to be used with displays with VESA hole patterns of 100x100. Ideal when flat screen needs different VESA pattern to select wall-, desk- or ceiling mount.
Neomounts FPMA-VESA100 is suitable for screens up to 30" (75 cm). The weight capacity of this product is 25 kg each screen. Depth of this adapter is 3 millimetres only. The adapter is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100x100 mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
All installation material is included with the product.
Summary:
Neomounts FPMA-VESA100 VESA-adapter 10-30". Product colour: Black, Housing material: Steel, Maximum weight capacity: 25 kg. Weight: 330 g. Package height: 100 mm, Package width: 150 mm, Package depth: 20 mm. Master (outer) case net weight: 16.7 kg, Master (outer) case width: 290 mm, Master (outer) case length: 230 mm. Package net weight: 300 g
Vendor Homepage:
https://www.neomounts.com/default.asp?pageid=44&artdetail=FPMA-VESA100
Category Code:
MMA
Unit Box Height:
0.115
Unit Box Length:
0.115
Unit Box Width:
0.01
Housing material:
Steel
Maximum screen size:
30 "
Maximum VESA mount:
100 x 100 mm
Maximum weight capacity:
25 kg
Minimum screen size:
10 "
Number of displays supported:
1
Panel mounting interface:
100 x 100/75 x 75 mm
Product colour:
Black
VESA mounting:
Yes
Weight:
330 g
Package depth:
20 mm
Package height:
100 mm
Package net weight:
300 g
Package weight:
300 g
Package width:
150 mm
Country of origin:
Taiwan
Harmonized System (HS) code:
Master (outer) case gross weight:
17000 g
Master (outer) case height:
160 mm
Master (outer) case length:
230 mm
Master (outer) case net weight:
16700 g
Master (outer) case width:
290 mm