Product image of Thermaltake CL-P143-AL12SW-A
  • Product image of Thermaltake CL-P143-AL12SW-A 1
  • Product image of Thermaltake CL-P143-AL12SW-A 2
  • Product image of Thermaltake CL-P143-AL12SW-A 3
  • Product image of Thermaltake CL-P143-AL12SW-A 4
  • Product image of Thermaltake CL-P143-AL12SW-A 5
  • Product image of Thermaltake CL-P143-AL12SW-A 6
VendorThermaltake
Product codeCL-P143-AL12SW-A
Ships in 2 weeks
Quantity5+ pcs
Ships quicker
Suitable location:
Processor
Type:
Air cooler
Fan diameter:
12 cm
Supported processor sockets:
Rotational speed (min):
700 RPM
Rotational speed (max):
1800 RPM
Noise level (high speed):
25 dB
Maximum airflow:
62.72 cfm
Maximum air pressure:
1.47 mmH2O
Pulse-width modulation (PWM) support:
Yes
Bearing type:
Hydraulic
Mean time between failures (MTBF):
30000 h
Product colour:
White
Number of fans:
1 fan(s)
Fins material:
Aluminium
Number of heat pipes:
4
Illumination LED:
Yes
Number of LEDs:
9
Illumination colour:
Multi
Fan connector:
4-pin
Voltage:
5 / 12 V
Starting voltage:
6 V
Thermal Design Power (TDP):
240 W
Width:
92 mm
Depth:
125 mm
Height:
152 mm
Fan dimensions (W x D x H):
120 x 120 x 25 mm