MEMORY DIMM 4GB PC12800 DDR3/F3-1600C11S-4GNT G.SKILL
Product image of G.SKILL F3-1600C11S-4GNT
  • Product image of G.SKILL F3-1600C11S-4GNT 1
VendorG.SKILL
Product codeF3-1600C11S-4GNT
Warranty Lifetime
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
XMP Ready for 1st, 2nd and 3rd Generation Intel Core Processors.
Compatible with AMD platform.
Summary:
G.Skill Value F3-1600C11S-4GNT. Component for: PC/Server, Internal memory: 4 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 4 GB, Internal memory type: DDR3, Memory clock speed: 1600 MHz, Memory form factor: 240-pin DIMM, CAS latency: 5
Vendor Homepage:
https://www.gskill.com/products.php?index=573
Category Code:
MEM
CnCode:
Unit Box Height:
0.015
Unit Box Length:
0.17
Unit Box Width:
0.07
Buffered memory type:
Unregistered (unbuffered)
CAS latency:
5
Command rate:
2T
Component for:
PC/Server
ECC:
No
Internal memory:
4 GB
Internal memory type:
DDR3
Memory channels:
Single-channel
Memory clock speed:
1600 MHz
Memory form factor:
240-pin DIMM
Memory layout (modules x size):
1 x 4 GB
Memory voltage:
1.5 V
SPD profile:
Yes
Height:
30 mm
Width:
133.35 mm