EPS Inkjet Printer Epson EcoTank M1170 (C11CH44402)
Product image of EPS C11CH44402
  • Product image of EPS C11CH44402 1
VendorEPS
Product codeC11CH44402
Ships in 2 weeks
Quantity3 pcs
Ships quicker
Colour:
No
Number of print cartridges:
1
Duplex printing:
Yes
Page description languages:
GDI
Printing colours:
Black
Recommended duty cycle:
0 - 20000 pages per month
Duplex printing mode:
Auto
Ink tank system:
Yes
Ink type:
Pigment-based ink
Maximum resolution:
1200 x 2400 DPI
Print speed (black, normal quality, A4/US Letter):
39 ppm
Time to first page (black, normal):
6 s
Print speed (ISO/IEC 24734) mono:
20 ipm
Duplex print speed (ISO/IEC 24734, A4) black:
9 ppm
Print margins (top, bottom, right, left):
3 mm
Total number of input trays:
1
Total input capacity:
260 sheets
Total output capacity:
100 sheets
Paper input type:
Paper tray
Maximum ISO A-series paper size:
A4
Paper tray media types:
Plain paper
ISO A-series sizes (A0...A9):
A4, A5, A6
Maximum print size:
216 x 1200 mm
ISO B-series sizes (B0...B9):
B5, B6
Non-ISO print media sizes:
16K, Hagaki card, Legal, Letter
Envelopes sizes:
10, C6, DL
Paper tray media weight:
64 - 256 g/m²
Thickness:
9.5 cm
USB port:
USB 2.0 ports quantity:
Direct printing:
Ethernet LAN:
Wi-Fi:
Wi-Fi Direct:
Wi-Fi standards:
802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
Security algorithms:
64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK
Supported network protocols:
TCP/IPv4, TCP/IPv6, SNMP, HTTP, DHCP, APIPA, PING, DDNS, mDNS, SLP, WSD, LLTD
Mobile printing technologies:
Epson Email Print, Epson Remote Print, Epson iPrint, Google Cloud Print
Card reader integrated:
No
Sound pressure level (printing):
56 dB
Market positioning:
Home & office
Product colour:
Black, White
Country of origin:
Philippines
Power consumption (printing):
13 W
Power consumption (off):
0.2 W
Power consumption (standby):
3.3 W
Power consumption (PowerSave):
0.7 W
AC input voltage:
220 - 240 V
AC input frequency:
50 - 60 Hz
Windows operating systems supported:
Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP
Mac operating systems supported:
Server operating systems supported:
Width:
375 mm
Depth:
347 mm
Height:
151 mm
Weight:
4.3 kg
Package width:
410 mm
Package depth:
440 mm
Package height:
275 mm