LCD Monitor|LG|27 "|2560 x 1440 pixels|Quad HD|Native aspect ratio 16:9|LCD|Flat|27G610A-B
Product image of LG 27G610A-B
  • Product image of LG 27G610A-B 1
VendorLG
Product code27G610A-B
Warranty 2 years
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
Vivid Color, Fast Response, Total Control
The 27" UltraGear™ QHD (2560 x 1440) IPS gaming monitor delivers vivid VESA DisplayHDR™ 400, ultra-smooth 200Hz speed, and 1ms response time clarity. FreeSync™ Premium keeps gameplay tear-free. The sleek, slim design keep you focused and in control.
QHD clarity, bold colors, and DisplayHDR™ 400 brilliance
Bold QHD on a 27” IPS display with up to 99% sRGB color coverage. Experience deeper blacks, vibrant hues, and enhanced contrast with VESA DisplayHDR™ 400, delivering breathtaking detail and crisp visuals for captivating gaming and entertainment.
Blazing 200Hz Speed. Every Frame Counts..
Enjoy fluid, crystal-clear gameplay with a fast 200Hz native refresh rate. Minimized motion blur keeps every frame sharp, so you can stay locked in on the action.
1ms Response (GtG) for Crisp Gameplay
Ultimate Frame Sync: FreeSync™ Premium
Unlock Your Potential with Advanced Gaming Features
- Dynamic Action Sync reduces input lag for real-time response.
- Black Stabilizer brightens dark scenes to see what's hidden
- FPS Counter shows your real-time frame rate
- Crosshair enhances precision for deadly accuracy
Customize Your Screen View with the Switch App
Battlestation upgrade Adjustable to Gamer Specs
Go big with the narrow bezel, 27” IPS screen. UltraGear's sleek, slim design offers adjustable height, tilt, swivel and pivot control for your ideal view.
  • Crisp QHD clarity, deep blacks, and DisplayHDR 400 provide breathtaking gaming visuals
  • Enjoy fluid, fast blur-free gameplay with a 200Hz refresh rate¹
  • 1ms Response Time (GtG) for sharper, cleaner fast-moving gameplay
  • Seamless frame sync with FreeSync™ Premium and G-SYNC® for stutter-free gaming.
  • Advanced gaming features unlock your in-game potential
  • LG Switch app splits your screen, customizes layouts, and streamlines work and play²
  • Sleek 27" slim virtually borderless design with adjustable height, tilt, swivel, and pivot
Summary:
LG 27 Inch UltraGear IPS QHD 1440p 200Hz 1ms Gaming Monitor. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: LCD, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Vendor Homepage:
https://www.lg.com/us/monitors/lg-27g610a-b-gaming-monitor
Category Code:
LC3
Unit Box Height:
0.14
Unit Box Length:
0.865
Unit Box Width:
0.435
Colour gamut standard:
sRGB
Contrast ratio (typical):
Display brightness (min):
320 cd/m²
Display brightness (typical):
400 cd/m²
Display diagonal:
27 "
Display diagonal (metric):
68 cm
Display number of colours:
16.7 million colours
Display resolution:
2560 x 1440 pixels
Display technology:
LCD
HD type:
Quad HD
High Dynamic Range (HDR) supported:
Yes
High Dynamic Range (HDR) technology:
DisplayHDR 400/HDR Effect/High Dynamic Range 10 (HDR10)
Maximum refresh rate:
200 Hz
Native aspect ratio:
16:9
Panel type:
IPS
Pixel pitch:
0.2331 x 0.2331 mm
Response time:
1 ms
Response time measurement type:
GTG (Gray to Gray)
Screen shape:
Flat
sRGB coverage (typical):
99 %
Supported graphics resolutions:
2560 x 1440
Supported video modes:
1440p
Touchscreen:
No
Viewing angle, horizontal:
178 °
Viewing angle, vertical:
178 °
AMD FreeSync:
Yes
AMD FreeSync type:
FreeSync Premium
Flicker-free technology:
NVIDIA G-SYNC:
No
Smart modes:
Energy saving
Built-in camera:
Built-in speaker(s):
Feet colour:
Black
Frameless design:
Front bezel colour:
Black
Illuminated stand:
Market positioning:
Gaming
Product colour:
Built-in USB hub:
DC-in jack:
DisplayPort version:
1.4
DisplayPorts quantity:
1
HDMI:
HDMI ports quantity:
2
HDMI version:
2.0
Headphone out:
Bluetooth:
Wi-Fi:
Adjustable height (max):
110 mm
Height adjustment:
Panel mounting interface:
100 x 100 mm
Pivot:
Plug and Play:
Swivelling:
Tilt adjustment:
VESA mounting:
Wall mountable:
AC adapter output voltage:
19 V
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
100 - 240 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
29 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
20 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
E
Energy efficiency scale:
A to G
Input current:
1.2 A
Power consumption (off):
0.3 W
Power consumption (PowerSave):
0.5 W
Power supply type:
External
Operating temperature (T-T):
0 - 40 °C
Storage temperature (T-T):
-20 - 60 °C
Depth (with stand):
224 mm
Depth (without stand):
48 mm
Height (max):
544 mm
Height (min):
434 mm
Height (with stand):
544 mm
Height (without stand):
366 mm
Weight (with stand):
5310 g
Weight (without stand):
3490 g
Width (with stand):
612 mm
Width (without stand):
612 mm
Package depth:
140 mm
Package height:
434 mm
Package weight:
Package width:
867 mm