Dahua Europe LCD Monitor|DAHUA|27 "|1920 x 1080 pixels|Full HD|Native aspect ratio 16:9|LED|Curved|DHI-LM27-E240C
Product image of Dahua Europe DHI-LM27-E240C
  • Product image of Dahua Europe DHI-LM27-E240C 1
VendorDahua Europe
Product codeDHI-LM27-E240C
Warranty 3 years
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
  • The 1920 × 1080 resolution produces clearer and more vivid pictures
  • VA panel for wide viewing angles with 3-sided frameless design
  • The 240 Hz high refresh rate enables you to aim at the target more quickly, eliminates picture lagging, and helps you to aim at the target faster
  • Adaptive sync can effectively solve picture lagging and tearing
Summary:
Dahua Technology LM27-E240C. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black
Vendor Homepage:
Category Code:
LC3
Unit Box Height:
0.45
Unit Box Length:
0.69
Unit Box Width:
0.16
Backlight type:
Edge LED
Colour depth:
8 bit
Colour gamut:
85 %
Colour gamut standard:
NTSC
Contrast ratio (typical):
4000:1
Display brightness (typical):
350 cd/m²
Display diagonal:
27 "
LED
Haze rate:
25 %
HD type:
Full HD
High Dynamic Range (HDR) supported:
Yes
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10 (HDR10)
LED backlight:
Yes
Maximum refresh rate:
240 Hz
Panel type:
VA
Pixel pitch:
0.3114 x 0.3114 mm
Response time (MPRT):
1 ms
Screen curvature rating:
1500R
Screen shape:
Curved
Surface hardness:
3H
178 °
AMD FreeSync:
No
Flicker-free technology:
Low Blue Light technology:
NVIDIA G-SYNC:
Built-in camera:
Built-in speaker(s):
Feet colour:
Black
Frameless design:
Market positioning:
Gaming
Product colour:
Black
Audio output:
Built-in USB hub:
DisplayPort version:
1.4
DisplayPorts quantity:
1
HDMI:
HDMI ports quantity:
1
HDMI version:
2.0
Headphone out:
Cable lock slot:
Height adjustment:
LED indicators:
Status
Panel mounting interface:
100 x 100 mm
Tilt adjustment:
Tilt angle range:
-5 - 20 °
AC adapter output voltage:
12 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
26 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
21 kWh
Energy efficiency class (HDR):
F
A to G
Input current:
4 A
Power consumption (max):
42 W
Power consumption (off):
0.3 W
Power consumption (standby):
0.5 W
Power consumption (typical):
26.4 W
Power supply type:
External
Operating relative humidity (H-H):
10 - 85 %
Operating temperature (T-T):
0 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H):
5 - 90 %
Storage temperature (T-T):
-20 - 60 °C
Depth (without stand):
98.7 mm
Height (without stand):
365.2 mm
Weight (without stand):
3850 g
Width (without stand):
613 mm
Mounting brackets included:
Package depth:
160 mm
Package height:
452 mm
Package type:
Box
Package weight:
5050 g
Package width:
691 mm