Samsung Odyssey G60SD LS27DG602SUXEN 27 2560 x 1440 (2K) HDMI DisplayPort 360Hz Pivot Skærm
Product image of Samsung LS27DG602SUXEN
  • Product image of Samsung LS27DG602SUXEN 1
VendorSamsung
Product codeLS27DG602SUXEN
Ships in 4-6 bd
Quantity5+ pcs
Ships quicker
Display diagonal:
68.6 cm (27")
Display resolution:
2560 x 1440 pixels
Native aspect ratio:
16:9
Display technology:
OLED
Touchscreen:
No
HD type:
Quad HD
Panel type:
OLED
Response time:
0.03 ms
Screen shape:
Flat
Contrast ratio (typical):
Maximum refresh rate:
360 Hz
Display number of colours:
1 billion colours
LED backlight:
No
Display brightness (typical):
250 cd/m²
Display brightness (min):
200 cd/m²
Response time measurement type:
GTG (Gray to Gray)
Viewing angle, horizontal:
178°
Viewing angle, vertical:
178°
Viewable size, horizontal:
59 cm
Viewable size, vertical:
33.4 cm
Display diagonal (metric):
67 cm
High Dynamic Range (HDR) supported:
Yes
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming)
DCI-P3 coverage:
99%
Quantum dot color technology:
Yes
NVIDIA G-SYNC:
AMD FreeSync:
AMD FreeSync type:
FreeSync Premium Pro
Flicker-free technology:
Game features:
Super Arena Gaming UX, Super Ultrawide GameView
Windows operating systems supported:
Windows 11
Built-in speaker(s):
Built-in camera:
Built-in microphone:
Market positioning:
Consumer
Product colour:
Silver
Feet colour:
Silver
Built-in USB hub:
HDMI:
Headphone out:
USB hub version:
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity:
2
HDMI ports quantity:
2
HDMI version:
2.1
DisplayPorts quantity:
1
DisplayPort version:
1.4
HDCP:
HDCP version:
2.2
Wi-Fi:
Ethernet LAN:
VESA mounting:
Height adjustment:
Panel mounting interface:
100 x 100 mm
Wall mountable:
Height adjustment:
12 cm
Pivot:
Pivot angle:
-92 - 92°
Swivelling:
Swivel angle range:
-30 - 30°
Tilt adjustment:
Tilt angle range:
-2 - 25°
Picture-in-Picture:
On Screen Display (OSD):
Black eQualizer function:
Energy efficiency class (SDR):
G
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
31 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
44 kWh
Power consumption (typical):
31 W
Power consumption (standby):
0.5 W
Power consumption (max):
140 W
Power consumption (off):
0.3 W
AC input voltage:
100 - 240 V
AC input frequency:
50/60 Hz
Power supply type:
External
Energy efficiency scale:
A to G
Operating temperature (T-T):
10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H):
10 - 80%
Width (with stand):
611.7 mm
Depth (with stand):
263.5 mm
Height (with stand):
554.2 mm
Weight (with stand):
6.9 kg
Width (without stand):
611.7 mm
Depth (without stand):
49.2 mm
Height (without stand):
353.8 mm
Weight (without stand):
3.8 kg
Stand type:
HAS stand
Package width:
684 mm
Package depth:
464 mm
Package height:
200 mm
Package weight:
9.5 kg
Stand included:
Cables included:
DisplayPort, HDMI
Power cable length:
1.5 m
Brand specific technologies:
Black Equalizer
Power consumption (DPMS):
0.5 W