The AOC CU34P3CV is a 34" WOHD (3440 × 1440) curved VA screen with an attractive three-sided ultrathin bezel design that offers truly immersive viewing. This model's Wide QHD 21:9 aspect ratio expands your field of vision while providing a wrap-around view for an enhanced cinematic experience. The panel features 300-nit brightness and generous 178/178° wide viewing angles, along with two built-in 5W + 5W speakers to enhance your daily productivity in today's Wxible office. Monitor CU34P3CV is ready to boost your productivity with USB-C supporting Power Delivery up to 65W, data transfer and DP-alt mode. Connectivity of this monitor is enhanced with USB Hub and RJ-45. Keeping sustainability in mind, an array of environmental certifications including EPA, TCO, and EPEAT complete this monitor.
Summary:
AOC CU34P3CV. Display diagonal: 86.4 cm (34"), Display resolution: 3440 x 1440 pixels, HD type: UltraWide Quad HD, Display technology: LED, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 21:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Vendor Homepage:
https://eu.aoc.com/
Contrast ratio (dynamic):
Contrast ratio (typical):
3000:1
Display brightness (typical):
300 cd/m²
Display diagonal (metric):
86.36 cm
Display number of colours:
16.7 million colours
Display resolution:
3440 x 1440 pixels
HD type:
UltraWide Quad HD
Maximum refresh rate:
100 Hz
Native aspect ratio:
21:9
NTSC coverage (typical):
85 %
Pixel pitch:
0.23175 x 0.23175 mm
Response time (MPRT):
1 ms
Response time measurement type:
GTG (Gray to Gray)
Screen curvature rating:
1500R
sRGB coverage (typical):
121.5 %
Viewing angle, horizontal:
178 °
Viewing angle, vertical:
178 °
Flicker-free technology:
Yes
Low Blue Light technology:
Yes
Front bezel colour:
Black
Headphone connectivity:
3.5 mm
Number of USB Type-C upstream ports quantity:
USB hub version:
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Power Delivery (USB PD):
USB Power Delivery up to:
65 W
USB Type-A downstream ports quantity:
4
USB Type-C DisplayPort Alternate Mode:
Adjustable height (max):
150 mm
Cable lock slot type:
Kensington
On Screen Display (OSD):
On Screen Display (OSD) languages:
Panel mounting interface:
100 x 100 mm
Swivel angle range:
Tilt angle range:
-5 - 20 °
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
100 - 240 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
42 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
31.7 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
G
Energy efficiency scale:
A to G
Power consumption (off):
0.3 W
Power consumption (standby):
0.5 W
Power consumption (typical):
27.8 W
Power supply type:
Internal
Depth (with stand):
275.13 mm
Height (with stand):
611.03 mm
Weight (with stand):
10000 g
Weight (without stand):
6920 g
Width (with stand):
808.34 mm
Cables included:
AC/DisplayPort/HDMI/USB Type-C
DisplayPort cable length:
1.8 m
Power cable length:
1.8 m
Doesn't contain:
Mercury/PVC/BFR
Sustainability certificates:
EPEAT Silver/TCO
Bezel thickness type:
Frameless
Certification:
WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,HF,CB,TUV-GS-Mark,ISO 9241-307, EAC,FCC
Compliance certificates:
CE
Exterior finish type:
Textured
Heavy metals free:
Hg (mercury)
Mean time between failures (MTBF):
30000 h
Picture-by-Picture (PbP):
Recyclable packaging material:
100 %
Warranty period:
3 year(s)
Post-consumer recycled plastic:
85 %