TV Set|SAMSUNG|50 "|4K Ultra HD|3840 x 2160 pixels|Flat|16:9|Neo QLED|QE50QN80FAUXXH
Product image of Samsung QE50QN80FAUXXH
  • Product image of Samsung QE50QN80FAUXXH 1
VendorSamsung
Product codeQE50QN80FAUXXH
Warranty 2 years
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
Powerful AI. Exceptional picture.
NQ4 AI Gen2 Processor
Detail that puts you in the picture
Quantum Matrix Technology Core
Taking sound to the next level
Dolby Atmos®
Say goodbye to disposable batteries
SolarCell Remote
Game all day - no console needed.
Gaming Hub
Tailored recommendations from your favourite apps
Smart TV powered by Tizen
As easy as asking
Bixby and Alexa
Settings, adjusted for you
AI Mode
Expertly engineered sound, in real-time
AI Sound Pro
One-of-a-kind visuals that match your mood
Generative Wallpaper
Add colour to every scene
Colour Booster Pro
Witness exceptional detail with bright colours and bold contrast
Neo Quantum HDR
Upgrade to HDR
Auto HDR Remastering
Adjusts the depth - just as you would see in real life
Real Depth Enhancer
Enjoy authentic colour, validated by PANTONE
PANTONE Validated
Samsung TVs and soundbars, the perfect harmony
Samsung Q-Symphony
Sound that tracks the action on-screen
Object Tracking Sound Lite
Game up to 4K 144Hz motion
Motion Xcelerator 144Hz
Just turn on and play
AI Auto Game Mode
Level Up Your Gameplay
Game Bar
HDR Gaming without screen tearing and stuttering
FreeSync Premium Pro
Entertainment for every day. Always for free.
Samsung TV Plus
Keeping your private information private
Samsung Knox Security
Set your hands free
Universal Gestures
See more, spend less
AI Energy Mode
Control your TV from your phone
Quick Remote
  • AI Sound Pro: Expertly engineered sound, tailored for where and what you're watching
  • Pantone Validated Colour: Enjoy authentic colour, validated by PANTONE
Summary:
Samsung QE50QN80FAU. Display diagonal: 127 cm (50"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: Neo QLED, Screen shape: Flat, LED backlighting type: Mini LED. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S2, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Carbon
Vendor Homepage:
https://www.samsung.com/uk/tvs/qled-tv/qn80f-50-inch-neo-qled-4k-mini-led-smart-tv-qe50qn80fauxxu/
Category Code:
TVP
CnCode:
Unit Box Height:
0.14
Unit Box Length:
1.35
Unit Box Width:
0.81
Display diagonal:
50 "
Display diagonal (metric):
125 cm
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
Display technology:
Neo QLED
HD type:
4K Ultra HD
LED backlighting type:
Mini LED
Motion interpolation technology:
Motion Xcelerator
Native aspect ratio:
16:9
Native refresh rate:
50 Hz
Screen shape:
Flat
Apple AirPlay 2 support:
Yes
Far-field voice interaction:
Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version:
Internet TV:
Operating system installed:
Tizen
Smart TV:
Sound mirroring:
TV initiate mirroring:
Universal guide:
Audio Return Channel (ARC):
Common interface (CI):
Common interface Plus (CI+):
Common interface Plus (CI+) version:
1.4
Consumer Electronics Control (CEC):
Anynet+
Digital audio optical out:
1
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDMI ports quantity:
4
PC in (D-Sub):
No
RF ports quantity:
3
USB 2.0 ports quantity:
2
Audio decoders:
Dolby Atmos
Audio pre-selection descriptor:
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
RMS rated power:
30 W
Bluetooth:
Bluetooth version:
5.3
Ethernet LAN:
Web browser:
Wi-Fi:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bezel type:
3 Bezel-less
Introduction year:
2025
Panel mounting interface:
200 x 200 mm
Product colour:
Carbon
Stand type:
Legs stand
VESA mounting:
AI Upscale:
Backlight dimming technology:
Supreme UHD Dimming
Eco sensor:
Game features:
Game mode:
High Dynamic Range (HDR) supported:
High Dynamic Range (HDR) technology:
Multi View:
Picture processing technology:
Samsung Real Depth Enhancer
Picture processor:
NQ4 AI Gen2
Smartphone/tablet remote support:
SmartThings app support:
Tap view:
TV key support:
TV sound to mobile device:
USB recording:
Auto channel search:
Digital signal format system:
DVB-C/DVB-S2/DVB-T2
Tuner type:
Analog & digital
Auto power off:
Electronic Programme Guide (EPG):
Number of OSD languages:
28
On Screen Display (OSD):
Voice guide:
Works with Amazon Alexa:
Works with Samsung Bixby:
Works with the Google Assistant:
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
220-240 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
172 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
68 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
G
Energy efficiency scale:
A to G
Energy saving mode:
Power consumption (standby):
0.5 W
Power consumption (typical):
68 W
Samsung technologies (AV/TV):
Depth (with stand):
238.6 mm
Depth (without stand):
47.8 mm
Height (with stand):
699.3 mm
Height (without stand):
643.6 mm
Stand depth:
238.6 mm
Stand width:
967.2 mm
Weight (with stand):
13300 g
Weight (without stand):
12900 g
Width (with stand):
1114.2 mm
Width (without stand):
1114.2 mm
Package depth:
142 mm
Package height:
744 mm
Package weight:
Package width:
1241 mm