TV Set|SAMSUNG|43"|4K/Smart|3840x2160|Wireless LAN|Bluetooth|Tizen|UE43DU8572UXXH
Product image of Samsung UE43DU8572UXXH
  • Product image of Samsung UE43DU8572UXXH 1
VendorSamsung
Product codeUE43DU8572UXXH
Warranty 2 years
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
Summary:
Samsung UE43DU8572UXXH. Display diagonal: 109.2 cm (43"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S2, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Titanium
Category Code:
TVP
Unit Box Height:
0.66
Unit Box Length:
1.09
Unit Box Width:
0.12
Display diagonal:
43 "
Display diagonal (metric):
109 cm
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
Display technology:
LED
Dynamic contrast ratio marketing name:
Mega Contrast
HD type:
4K Ultra HD
Motion interpolation technology:
Motion Xcelerator
Native refresh rate:
50 Hz
Screen shape:
Flat
Apple AirPlay 2 support:
Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version:
Internet TV:
Yes
Operating system installed:
Tizen
Screen mirroring:
Smart TV:
Sound mirroring:
Video apps:
Samsung TV Plus
Common interface (CI):
Common interface Plus (CI+):
Common interface Plus (CI+) version:
1.4
Consumer Electronics Control (CEC):
Anynet+
Digital audio optical out:
1
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDMI ports quantity:
3
PC in (D-Sub):
No
RF ports quantity:
3
USB 2.0 ports quantity:
2
Adaptive sound:
Audio pre-selection descriptor:
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
Number of speakers:
2
RMS rated power:
20 W
Bluetooth:
Ethernet LAN:
Wi-Fi:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bezel type:
3 Bezel-less
Panel mounting interface:
200 x 200 mm
Product colour:
Titanium
Stand colour:
Titanium
Stand type:
Center stand
VESA mounting:
4K Ultra HD upscaling:
AI Upscale:
Backlight dimming technology:
UHD Dimming
Game features:
Auto Low Latency Mode (ALLM),Gaming Hub,HGiG
Game mode:
High Dynamic Range (HDR) supported:
High Dynamic Range (HDR) technology:
Filmmaker Mode/High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)/Hybrid Log-Gamma (HLG)
Multi View:
Picture processing technology:
Samsung Contrast Enhancer
SmartThings app support:
Subtitles function:
Teletext function:
TV key support:
TV sound to mobile device:
Auto channel search:
Digital signal format system:
DVB-C/DVB-S2/DVB-T2
Tuner type:
Analog & digital
Auto power off:
Electronic Programme Guide (EPG):
Number of OSD languages:
27
On Screen Display (OSD):
Universal Browse & Play:
Voice guide:
Works with Amazon Alexa:
Works with Samsung Bixby:
Works with the Google Assistant:
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
220 - 240 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
106 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
53 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
G
Power consumption (standby):
0.5 W
Power consumption (typical):
53.4 W
Samsung technologies (AV/TV):
AirSlim/Crystal Processor 4K/Dynamic Crystal Colour/Q-Symphony
Depth (with stand):
187.6 mm
Depth (without stand):
25.7 mm
Height (with stand):
624.1 mm
Height (without stand):
560.3 mm
Weight (with stand):
8600 g
Weight (without stand):
8400 g
Width (with stand):
966.3 mm
Width (without stand):
966.3 mm
Package depth:
129 mm
Package height:
677 mm
Package weight:
Package width:
1093 mm