TV Set|LG|50 "|4K Ultra HD|3840 x 2160 pixels|Flat|16:9|QNED|50QNED70A6A
Product image of LG 50QNED70A6A
  • Product image of LG 50QNED70A6A 1
VendorLG
Product code50QNED70A6A
Warranty 2 years
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
Dynamic QNED colour technology
Smart processor for optimised pictures and sound
Smart webOS Platform
Stylish design
The stylish design profile means that this TV will look great in any living space.
Immersive cinema experience
Game Optimiser & ALLM
Level up your gaming by optimising the picture for whatever type of game you are playing.
LG Soundbar synergy
  • Dynamic QNED colour for rich and accurate colours
  • Intelligent processor for optimised pictures and sound
  • Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services
  • Stylish design
  • Immersive cinema experience with Filmmaker Mode and HDR
Summary:
LG QNED AI 50QNED70A6A. Display diagonal: 127 cm (50"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: QNED, Screen shape: Flat, LED backlighting type: Direct-LED. Smart TV. Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Vendor Homepage:
https://www.lg.com/uk/tvs-soundbars/qned/50qned70a6a/
Category Code:
TVP
Unit Box Height:
0.76
Unit Box Length:
1.21
Unit Box Width:
0.14
Display diagonal:
50 "
Display diagonal (metric):
126 cm
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
Display technology:
QNED
HD type:
4K Ultra HD
LED backlight:
Yes
LED backlighting type:
Direct-LED
Native aspect ratio:
16:9
Native refresh rate:
60 Hz
Screen shape:
Flat
Apple AirPlay 2 support:
Yes
Built-in Chromecast:
Internet TV:
Operating system installed:
WebOS
Operating system version:
25
Smart TV:
Audio Return Channel (ARC):
Common interface (CI):
Common interface Plus (CI+):
Common interface Plus (CI+) version:
1.4
Consumer Electronics Control (CEC):
SimpLink
Digital audio optical out:
1
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDMI ports quantity:
3
HDMI version:
2.1
PC in (D-Sub):
No
RF ports quantity:
2
USB 2.0 ports quantity:
Audio decoders:
Dolby Digital
Audio output channels:
2.0 channels
Built-in subwoofer:
No
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
Number of speakers:
2
RMS rated power:
20 W
Sound modes:
AI Sound Pro/Clear Voice Pro
TV Sound Mode Share:
Bluetooth:
Bluetooth profiles:
A2DP
Bluetooth version:
5.0
Ethernet LAN:
Web browser:
Wi-Fi:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Frameless design:
Introduction year:
2025
Panel mounting interface:
200 x 200 mm
Product colour:
Black
Stand type:
Legs stand
VESA mounting:
DVD player:
Game features:
Auto Low Latency Mode (ALLM),Game Optimizer,HGiG,Variable Refresh Rate (VRR)
Game mode:
High Dynamic Range (HDR) supported:
High Dynamic Range (HDR) technology:
Filmmaker Mode/High Dynamic Range 10 (HDR10)/Hybrid Log-Gamma (HLG)
Multi View:
Picture processor:
a7 Gen8 AI Processor 4K
Processor cores:
4
Smartphone/tablet remote support:
Subtitles function:
Teletext function:
USB recording:
Video formats supported:
AV1/HEVC/H.265/VP9
Digital signal format system:
DVB-C/DVB-S/DVB-S2/DVB-T/DVB-T2
Tuner type:
Analog & digital
Basic hotel mode:
Electronic Programme Guide (EPG):
Hotel mode:
Number of OSD languages:
38
On Screen Display (OSD):
Picture-in-Picture:
Programming period:
8 day(s)
Voice guide:
Works with Amazon Alexa:
Works with Apple Siri:
Works with Samsung Bixby:
Works with the Google Assistant:
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
100-240 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
99 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
65 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
F
Energy efficiency scale:
A to G
Energy saving mode:
Power consumption (standby):
0.5 W
Power supply type:
Internal
LG technologies (AV/TV):
Depth (with stand):
235 mm
Depth (without stand):
67.9 mm
Height (with stand):
710 mm
Height (without stand):
654 mm
Stand depth:
235 mm
Stand width:
982 mm
Weight (with stand):
9900 g
Weight (without stand):
9800 g
Width (with stand):
1122 mm
Width (without stand):
1122 mm
Package depth:
142 mm
Package height:
760 mm
Package weight:
Package width:
1215 mm