Samsung U8000F UE43U8072FUXXH Smart TV
Product image of Samsung UE43U8072FUXXH
  • Product image of Samsung UE43U8072FUXXH 1
VendorSamsung
Product codeUE43U8072FUXXH
Ships in 3-4 weeks
Quantity5+ pcs
Ships quicker
Display diagonal:
109.2 cm (43")
HD type:
4K Ultra HD
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
Display technology:
LCD
Screen shape:
Flat
Native aspect ratio:
16:9
Motion interpolation technology:
PQI (Picture Quality Index) 2200
Native refresh rate:
50 Hz
Dynamic contrast ratio marketing name:
Mega Contrast
Tuner type:
Analog & digital
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Auto channel search:
Yes
Smart TV:
Yes
Operating system installed:
Tizen
Sound mirroring:
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version:
Smart modes:
Filmmaker, Game, Movie
Lifestyle apps:
Google Apps
RMS rated power:
20 W
Built-in subwoofer:
No
Audio decoders:
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby MS12
Audio pre-selection descriptor:
Adaptive sound:
Object Tracking Sound+ (OTS+):
Q-Symphony:
Active voice amplifier (AVA):
No
Multiroom:
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
Wi-Fi:
Bluetooth:
Ethernet LAN:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version:
5.2
Wi-Fi Direct:
Web browser:
HID support:
Product colour:
Black
VESA mounting:
Panel mounting interface:
200 x 200 mm
Frameless design:
Introduction year:
2022
Mini wall mount support:
Stand colour:
Black
High Dynamic Range (HDR) supported:
Noise reduction:
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Game mode:
Teletext function:
Subtitles function:
Eco sensor:
TV key support:
Picture processing technology:
Samsung Contrast Enhancer
Multi-screen:
IPv6 support:
AMD FreeSync:
Game features:
Auto Low Latency Mode (ALLM)
4K Ultra HD upscaling:
SmartThings app support:
Tap view:
360 camera support:
360 video player support:
Wireless Dex support:
Smartphone/tablet remote support:
USB recording:
ConnectShare (HDD):
ConnectShare (USB):
HDMI ports quantity:
3
USB 2.0 ports quantity:
2
Common interface (CI):
Common interface Plus (CI+):
HDMI Quick Switch:
Audio Return Channel (ARC):
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
Digital audio optical out:
1
RF ports quantity:
3
Common interface Plus (CI+) version:
1.4
Consumer Electronics Control (CEC):
Anynet+
Voice control:
Voice guide:
Electronic Programme Guide (EPG):
Number of OSD languages:
27
Picture-in-Picture:
Auto power off:
Works with Samsung Bixby:
Power consumption (typical):
72 W
Power consumption (standby):
0.5 W
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
G
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
100 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
72 kWh
Power consumption (max):
130 W
AC input voltage:
220-240 V
AC input frequency:
50 - 60 Hz
Energy saving mode:
Samsung technologies (AV/TV):
Micro Dimming, Motion Xcelerator
Width (with stand):
965.5 mm
Depth (with stand):
205.6 mm
Height (with stand):
599 mm
Weight (with stand):
8.7 kg
Width (without stand):
965.5 mm
Depth (without stand):
25.7 mm
Height (without stand):
559.9 mm
Weight (without stand):
8.4 kg
Stand width:
68.3 cm
Stand depth:
20.6 cm
Package width:
1093 mm
Package depth:
129 mm
Package height:
677 mm