Philips UHD Smart LED TV 43PUS7000
Product image of Philips 43PUS7000
  • Product image of Philips 43PUS7000 1
  • Product image of Philips 43PUS7000 2
VendorPhilips
Product code43PUS7000
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
Ships quicker
Product Highlights:
  • Flat 109.2 cm (43") LED
  • 4K Ultra HD 3840 x 2160 pixels 16:9
  • DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
  • Smart TV Internet TV Screen mirroring
  • Wi-Fi Ethernet LAN Bluetooth
Display Diagonal:
109.2 cm (43")
HD Type:
4K Ultra HD
Display Technology:
LED
Screen Shape:
Flat
Native Aspect Ratio:
16:9
Supported Graphics Resolutions:
Display Resolution:
3840 x 2160 pixels
Tuner Type:
Digital
Digital Signal Format System:
Smart TV:
Yes
Internet TV:
Yes
Operating System Installed:
Titan OS
Screen Mirroring:
Apple AirPlay 2 Support:
No
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Video Apps:
Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, HBO, Netflix, YouTube
Number of Speakers:
2
RMS Rated Power:
20 W
Audio Decoders:
DTS:X, Dolby Atmos
Wi-Fi:
Wi-Fi Standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth:
Bluetooth Version:
5.2
Ethernet LAN:
Product Colour:
Black
VESA Mounting:
Panel Mounting Interface:
200 x 100 mm
Ambient Lighting:
Stand Type:
Legs stand
Stand Colour:
Black
High Dynamic Range (HDR) Technology:
High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Teletext Function:
Teletext:
1000 pages
Teletext Standards:
Hyper-text
Subtitles Function:
Video Formats Supported:
AV1, AVC, AVI, H.264, HEVC, HEVC/H.265, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio Formats Supported:
AAC, FLAC, MP3, WAV
Image Formats Supported:
BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Subtitle Formats Supported:
ASS, SMI, SRT, SSA, SUB, TXT
Picture Processing Technology:
Philips Pixel Precise Ultra HD
High Dynamic Range (HDR) Supported:
Game Features:
Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar 2.0, Variable Refresh Rate (VRR)
Audio Return Channel (ARC):
PC In (D-Sub):
No
Ethernet LAN (RJ-45) Ports:
1
USB 2.0 Ports Quantity:
2
HDMI Ports Quantity:
3
Voice Control:
Electronic Programme Guide (EPG):
Auto Power Off:
Sleep Timer:
Works With Amazon Alexa:
Works With The Google Assistant:
Power Consumption (standby):
0.5 W
Energy Efficiency Class (SDR):
E
Energy Efficiency Class (HDR):
G
Energy Consumption (SDR) Per 1000 Hours:
42 kWh
Energy Consumption (HDR) Per 1000 Hours:
75 kWh
Energy Saving Mode:
Width (with Stand):
958 mm
Depth (with Stand):
226 mm
Height (with Stand):
582 mm
Width (without Stand):
958 mm
Depth (without Stand):
87 mm
Height (without Stand):
563 mm
Stand Width:
77.4 cm
Manual:
Package Width:
1045 mm
Package Depth:
133 mm
Package Height:
650 mm