Habotest Multimeter DC1000V/10A, AC750V/10A
Product image of Habotest HT118D
  • Product image of Habotest HT118D 1
VendorHabotest
Product codeHT118D
Ships in 5-7 bd
Quantity5+ pcs
Multimeter DC1000V/10A, AC750V/10A
 Features: Digital multimeter integrates multiple measurements functions as DC current, AC current, DC voltage, AC voltage, resistance, capacitance up to 100mF, frequency up to 10MHz, diode and circuit continuity testing. Multimeter has NCV (non-contact voltage) sensor (90V-1000V, 50/60Hz). Screen backlight, temperature measurement function, low battery warning. A stand on the back of the housing allows the instrument to be positioned for a better view of the readings. Includes special brackets for attaching cables and a bracket for hanging the multimeter on the wall. Automatic power off for battery saving. 6000 counts display. Compact, ergonomically shaped, comfortable to hold in the hand, housing resistant to mechanical damage. Complete with test leads. Batteries are not included.
 Technical specifications: DC voltage: 600mV / 6V / 60V / 600V / 1000V; accuracy +/-(0.5%+3). DC current: 60uA / 60mA / 600mA; accuracy +/-(0.8%+3). DC current: 10A; accuracy +/-(1.2%+3). AC voltage: 6V / 60V / 600V / 750V; accuracy +/-(1.0%+5). AC current: 60mA / 600mA; accuracy +/-(1.0%+3). AC current: 10A; accuracy +/-(1.5%+3). Resistance: 600Om / 6kOm / 60kOm / 600kOm / 6MOm / 60MOm; accuracy +/-(0.8%+3). Capacitance: 10nF / 100nF / 1uF / 10uF / 100uF / 1mF / 10mF; accuracy +/-(4.0%+3). Capacitance: 100mF; accuracy +/-(5.0%+5). Frequency: 10Hz / 100Hz / 1kHz / 10kHz / 100kHz / 1MHz / 10MHz; accuracy +/-(1.0%+3). Duty: 1%-99%; accuracy +/-(1.0%+2). Temperature: -20-1000C ; accuracy +/-(1.0%+3). Counts: 6000. Auto/manual range: manual. Display: LCD. Continuity: yes (sound+light alarm). Diode: yes. Data hold: yes. NCV: yes (sound+light alarm). Live test: yes (sound+light alarm). Backlight: yes (double color). Flashlight: yes. Bandwidth: 1kHz. Low battery indicator: yes. Battery test: 1.5V / 9V. Auto power off: yes. True RMS: yes. MAX/MIN hold: yes. Input jack LED indicate: yes. Power supply: 2x 1.5V AA. Weight: 325g. Size: 190x88x53mm. Safety rating: EN61010-1, EN61010-2-030, EN61010-2-033, EN61326-1 CATIII 1000V, CATIV 600V.