Dahua Europe PoE switch 100Mbps 24portu+2G uplink S4101-24ET2GF-360-C
Product image of Dahua Europe 4101-24ET360
  • Product image of Dahua Europe 4101-24ET360 1
VendorDahua Europe
Product code4101-24ET360
Ships in 5-7 bd
Quantity5+ pcs
Overview:  Cloud Managed Switch is a layer-2 commercial switch that has a long-distance PoE function. It can supply power to devices up to 250 meters away. The PoE red port supplies up to 90W. The Switch can be managed through the DoLynk Care app, allowing you access to the network topology diagram function, which can be used to quickly identify issues. The DoLynk Care app is developed based on DoLynk Care Cloud Server. The Switch is applicable for use in a wide variety of scenarios, such as in homes, factories and offices. Model: S4101-24ET2GF-360-C.   Functions:  Supports LLDP protocol and automatically generating the network topology to quickly identify issues. Cloud Management: You can operate and maintain the switch on the app of the mobile terminal, greatly reducing the cost of operation and maintenance. The transmission distance of a PoE port can be up to 250 m, meeting the requirement of wired transmission (bandwidth reduced to 10Mbps). · Supports visualized management and remote maintenance. · Supports automatic network topology generation. · 250 m long-distance power supply. · 8-pin PoE offers better compatibility and reduces cable loss. · PoE watchdog monitors the status of terminals in real-time. · Supports the power management policy. Red Port 90W: The red ports support IEEE802.3af, IEEE802.3at, IEEE802.3bt and Hi-PoE standards, with a maximum output power consumption of 90W per port. Suitable for powering high-power devices. PoE Watchdog: It enables the switch to automatically detect port status and restart the failed ports to recover connection in case of IPC connection exception. This enables intelligent operation and maintenance management in its true sense and effectively reduces manual maintenance costs.  Technical Specification:  Included Power Adapter: Yes. PoE: Yes. Ethernet Port: 24. Ethernet Port Speed 10/100 Mbps. Optical Port Uplink Speed: 1 Gbps. Description of Function Slots: Port 1-24: 24 × 10M/100M Base-T (PoE); Port 25-26: 2 × 10M/100M/1000M Base-T (uplink)(combo); Port 25-26: 2 × 1000M SFP (uplink)(combo). Power Supply: 100–240 VAC, 50/60 Hz, 2 A. Operating Temperature: –10°C to +55°C. Operating Humidity: 5%–95% (RH), non-condensing. Storage Temperature –40°C to +70°C. Storage Humidity 5%–95% (RH), non-condensing. Power Consumption Idling: <5 W, Full: 360 W. MTBF: 337,713 h. Switching Capacity: 8.8 Gbps. Packet Forwarding Rate: 6.54 Mpps. Packet Buffer Size: 4 Mbit. MAC Table Size: 16K. PoE Protocol: IEEE802.3af; IEEE802.3at; Hi-PoE; IEEE802.3bt. PoE Power: Port 1–2 <90 W; Port 3–24 <30 W; Total <360 W. PoE Power Consumption Management: Yes. PoE Pin Assignment: 1, 2, 4, 5 (V+), 3, 6, 7, 8(V–). Long Distance PoE Transmission: Yes. Statics Protection: Air discharge: 8 kV; Contact discharge: 6 kV. Lighting Protection: Common mode: 4 kV; Differential mode: 2 kV. Weight: 3.50 kg. Product Dimensions: 440 mm × 300 mm × 44 mm. Certifications CE; FCC.  Transmission Performance: Switch power supply voltage 53V. CAT5E/CAT6. Max. DC resistance < 10ohm/100m Cable(m) Load Capacity(W) Bandwidth(Mbps) IEEE802.3bt 90W: 100m Cable; 71.3W Load Capacity; 100Mbps Bandwidth. 150m Cable; 62W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. 200m Cable; 51W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. 250m Cable; 40W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. Hi-PoE 60W: 100m Cable; 53W Load Capacity; 100Mbps Bandwidth. 150m Cable; 50W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. 200m Cable; 47W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. 250m Cable; 37W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. IEEE802.3at 30W: 100m Cable; 25.5W Load Capacity; 100Mbps Bandwidth. 150m Cable; 25.5WLoad Capacity; 10Mbps Bandwidth. 200m Cable; 25.5WLoad Capacity; 10Mbps Bandwidth. 250m Cable; 25.5WLoad Capacity; 10Mbps Bandwidth.  Note: The actual transmission distance may vary due to power consumption of connected devices or the cable type and status.