Gorenje GEIT5C60BPG
Product image of Gorenje GEIT5C60BPG
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 1
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 2
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 3
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 4
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 5
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 6
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 7
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 8
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 9
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 10
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 11
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 12
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 13
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 14
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 15
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 16
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 17
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 18
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 19
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 20
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 21
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 22
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 23
  • Product image of Gorenje GEIT5C60BPG 24
VendorGorenje
Product codeGEIT5C60BPG
Ships in 2-4 bd
Quantity5+ pcs
Ships quicker
Product type:
Freestanding cooker
Product colour:
Black
Control type:
Rotary, Touch
Built-in display:
Yes
Handle colour:
Black
Control position:
Front / Top front
Control panel material:
Glass
Retractable knobs:
Yes
Integrated clock:
Clock type:
Electronic
Hob type:
Ceramic
Number of cooking zones:
4 zone(s)
Wok burner:
No
Number of electric cooking zones:
4 zone(s)
Cooking zone 1 position:
Left front
Cooking zone 1 power source:
Electric
Cooking zone 1 type:
Large
Cooking zone 1 power:
1500 W
Cooking zone 1 boost:
2000 W
Cooking zone 1 diameter:
180 mm
Cooking zone 2 position:
Right front
Cooking zone 2 power source:
Electric
Cooking zone 2 type:
Medium
Cooking zone 2 power:
1200 W
Cooking zone 2 boost:
1600 W
Cooking zone 2 diameter:
145 mm
Cooking zone 3 position:
Left rear
Cooking zone 3 power source:
Cooking zone 3 type:
Large
Cooking zone 3 power:
1500 W
Cooking zone 3 boost:
2000 W
Cooking zone 3 diameter:
180 mm
Cooking zone 4 position:
Right rear
Cooking zone 4 power source:
Cooking zone 4 type:
Extra large
Cooking zone 4 power:
1500 W
Cooking zone 4 boost:
2000 W
Cooking zone 4 diameter:
210 mm
Residual heat indicator:
Oven size:
Medium
Number of ovens:
1
Oven power source:
Oven net capacity:
70 L
Grill:
Defrost function:
Grill heating element type:
Infrared heating element
Oven interior coating:
Enamel
Soft close system:
Oven door material:
Glass
Number of glass door panels:
2
Interior light:
Top and bottom heating:
Top heating + Grill + Fan:
Top, bottom & fan:
Pizza making function:
Child lock:
Energy consumption (conventional):
0.98 kWh
Energy consumption (forced convection):
0.8 kWh
Connected load (electric):
10500 W
AC input voltage:
220 - 240 V
AC input frequency:
50 - 60 Hz
Energy efficiency scale:
A+++ to D
Oven rack:
Number of oven racks:
1
Telescopic rail included:
Number of baking trays:
2
Width:
500 mm
Depth:
594 mm
Height:
850 mm
Weight:
43.2 kg
Package width:
576 mm
Package depth:
718 mm
Package height:
952 mm