Philips Viva Collection Slow-pressed juicer HR1888/70, XL pipe 70 mm, 150W
Product image of Philips HR1888/70
  • Product image of Philips HR1888/70 1
  • Product image of Philips HR1888/70 2
  • Product image of Philips HR1888/70 3
  • Product image of Philips HR1888/70 4
VendorPhilips
Product codeHR1888/70
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
Product Highlights:
  • Number of speeds: 4 100 RPM Black, Transparent
  • LED
  • Pulp container capacity: 0.75 L Bowl capacity: 1 L Plastic jar: 1 L
  • 150 W
Number of Speeds:
4
Pulp Container:
Yes
Pulp Container Capacity:
0.75 L
Juice Container:
Yes
Feeding Tube Diameter:
7 cm
Cord Length:
1.05 m
Product Colour:
Black, Transparent
Cord Storage:
Non-slip Feet:
Easy To Clean:
Pulse Function:
No
Dishwasher-proof Parts:
Detachable Blade Unit:
Automatic Blade Stop:
No
Material:
Plastic
Jug Material:
Styrene-Acrylonitrile Resin (SAN)
Power:
150 W
AC Input Voltage:
220-240v
AC Input Frequency:
50 Hz
Width:
136.5 mm
Depth:
361.7 mm
Height:
360.9 mm
Weight:
4.4 kg
Package Width:
185 mm
Package Depth:
440 mm
Package Height:
395 mm