LCD Monitor|SAMSUNG|LS27D390GAUXEN|27"|Business/Curved|Tilt|Matte|Panel VA|1920x1080|16:9|100Hz|4 ms|LS27D390GAUXEN
Product image of Samsung LS27D390GAUXEN
  • Product image of Samsung LS27D390GAUXEN 1
VendorSamsung
Product codeLS27D390GAUXEN
Warranty 2 years
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
Ships quicker
Summary:
Samsung S27D390GAU. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black
Vendor Homepage:
www.samsung.com
Category Code:
LC3
Unit Box Height:
0.155
Unit Box Length:
0.805
Unit Box Width:
0.45
Colour gamut standard:
sRGB
Contrast ratio (typical):
Display brightness (typical):
250 cd/m²
Display diagonal:
27 "
Display diagonal (metric):
68 cm
Display number of colours:
16.7 million colours
Display resolution:
1920 x 1080 pixels
Display technology:
LED
HD type:
Full HD
Maximum refresh rate:
100 Hz
Native aspect ratio:
16:9
Panel type:
VA
Response time:
4 ms
Response time (fast):
4 ms
Screen curvature rating:
1800R
Screen shape:
Curved
sRGB coverage (typical):
95 %
Touchscreen:
No
Viewable size, horizontal:
597.888 mm
Viewable size, vertical:
336.312 mm
Viewing angle, horizontal:
178 °
Viewing angle, vertical:
178 °
AMD FreeSync:
No
Flicker-free technology:
Yes
NVIDIA G-SYNC:
Built-in camera:
Built-in speaker(s):
Feet colour:
Black
Market positioning:
Business
Product colour:
Black
Built-in USB hub:
HDCP:
Yes
HDCP version:
1.4
HDMI:
HDMI ports quantity:
1
HDMI version:
1.4
VGA (D-Sub) ports quantity:
1
Panel mounting interface:
75 x 75 mm
Tilt adjustment:
Tilt angle range:
-2 - 22 °
VESA mounting:
AC input voltage:
100 - 240 V
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
16 kWh
Energy efficiency class (HDR):
Not available
Energy efficiency class (SDR):
D
Energy efficiency scale:
A to G
Power consumption (max):
35 W
Power consumption (off):
0.3 W
Power consumption (standby):
0.5 W
Power consumption (typical):
16.4 W
Power supply type:
External
Operating relative humidity (H-H):
10 - 80 %
Operating temperature (T-T):
10 - 40 °C
Depth (with stand):
250.7 mm
Depth (without stand):
75.8 mm
Height (with stand):
468.7 mm
Height (without stand):
366.5 mm
Weight (with stand):
3800 g
Weight (without stand):
3100 g
Width (with stand):
617.8 mm
Width (without stand):
617.8 mm
Package depth:
453 mm
Package height:
155 mm
Package type:
Box
Package weight:
Package width:
800 mm