Dahua Europe LCD Monitor|DAHUA|LM27-E231|27"|Gaming|Panel IPS|1920x1080|16:9|165Hz|1 ms|Tilt|DHI-LM27-E231
Product image of Dahua Europe DHI-LM27-E231
  • Product image of Dahua Europe DHI-LM27-E231 1
VendorDahua Europe
Product codeDHI-LM27-E231
Warranty 3 years
Ships in 1-3 bd
Quantity5 pcs
  • The 1920*1080 resolution produces clearer and more vivid pictures
  • IPS panel for wide viewing angles with 3-sided frameless design
  • 178°H/178°V extra-wide viewing angle for all-round viewing performance
  • Adaptive sync can effectively solve picture lagging and tearing problems
  • 1ms fast response time with no image blurring or ghosting
Summary:
Dahua Technology DHI-LM27-E231. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black
Vendor Homepage:
Category Code:
LC3
CnCode:
Unit Box Height:
0.46
Unit Box Length:
0.7
Unit Box Width:
0.142
Adobe RGB coverage:
83 %
Backlight type:
Edge LED
Contrast ratio (typical):
1000:1
Display brightness (typical):
320 cd/m²
Display diagonal:
27 "
Maximum refresh rate:
165 Hz
Native aspect ratio:
16:9
NTSC coverage (typical):
85 %
Panel type:
IPS
Response time:
1 ms
Screen shape:
Flat
sRGB coverage (typical):
100 %
Built-in speaker(s):
Detachable stand:
Yes
Market positioning:
Gaming
Built-in USB hub:
DisplayPort version:
1.2
DisplayPorts quantity:
1
HDMI ports quantity:
2
HDMI version:
1.4
Headphone out:
Yes
Headphone outputs:
1
Height adjustment:
Panel mounting interface:
75 x 75 mm
Pivot:
Swivelling:
Tilt angle range:
-5 - 15 °
AC adapter output voltage:
12 V
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
21 kWh
Energy efficiency class (HDR):
Not available
A to G
Power consumption (max):
45 W
Power consumption (off):
0.3 W
Power consumption (standby):
0.5 W
Power consumption (typical):
30 W
Power supply type:
External
Depth (without stand):
63.7 mm
Height (without stand):
365.5 mm
Weight (with stand):
5000 g
Width (without stand):
618 mm