Monitor Philips E-line 34E1C5600HE/00
Product image of Philips 34E1C5600HE/00
  • Product image of Philips 34E1C5600HE/00 1
  • Product image of Philips 34E1C5600HE/00 2
  • Product image of Philips 34E1C5600HE/00 3
  • Product image of Philips 34E1C5600HE/00 4
  • Product image of Philips 34E1C5600HE/00 5
  • Product image of Philips 34E1C5600HE/00 6
  • Product image of Philips 34E1C5600HE/00 7
VendorPhilips
Product code34E1C5600HE/00
Ships in 5-7 bd
Quantity5+ pcs
Ships quicker
Display diagonal:
86.4 cm (34")
Display resolution:
3440 x 1440 pixels
Native aspect ratio:
21:9
Display technology:
LCD
Touchscreen:
No
HD type:
Wide Quad HD
Panel type:
VA
Response time:
4 ms
Screen shape:
Curved
Contrast ratio (typical):
3000:1
Maximum refresh rate:
100 Hz
Display number of colours:
16.7 million colours
Backlight type:
W-LED
Display brightness (typical):
300 cd/m²
Anti-glare screen:
Yes
Screen curvature rating:
1500R
Dynamic contrast ratio marketing name:
Mega Infinity DCR
Viewing angle, horizontal:
178°
Viewing angle, vertical:
178°
Response time (fast):
1 ms
Pixel pitch:
0.23175 x 0.23175 mm
Pixel density:
109.68 ppi
Viewable size, horizontal:
79.7 cm
Viewable size, vertical:
33.4 cm
Digital horizontal frequency:
30 - 160 kHz
Digital vertical frequency:
48 - 100 Hz
Display diagonal (metric):
86.36 cm
DDC/CI:
Yes
Haze rate:
25%
Surface hardness:
3H
Colour gamut standard:
sRGB
sRGB coverage (typical):
123.24%
NTSC coverage (typical):
99.25%
Display sRGB:
NVIDIA G-SYNC:
No
AMD FreeSync:
Fast charging:
Fast charging technology:
Power Delivery
VESA Adaptive Sync support:
Component video sync:
Separate sync
Flicker-free technology:
Low Blue Light technology:
Built-in speaker(s):
Built-in camera:
Number of speakers:
2
RMS rated power:
10 W
Megapixel (approx.):
5 MP
Built-in microphone:
Market positioning:
Home
Product colour:
Black
Feet colour:
Black
Built-in USB hub:
HDMI:
USB hub version:
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port type:
USB Type-C
Number of upstream ports:
1
USB Type-A downstream ports quantity:
4
USB Type-C DisplayPort Alternate Mode:
USB Power Delivery (USB PD):
USB Power Delivery up to:
65 W
HDMI ports quantity:
1
HDMI version:
2.0
DisplayPorts quantity:
DisplayPort version:
1.2
Audio output:
HDCP:
HDCP version:
VESA mounting:
Cable lock slot:
Height adjustment:
Panel mounting interface:
100 x 100 mm
Cable lock slot type:
Kensington
Height adjustment:
13 cm
Tilt adjustment:
Tilt angle range:
-5 - 20°
Picture-in-Picture:
On Screen Display (OSD) languages:
Plug and Play:
LED indicators:
Operation, Stand-by
Energy efficiency class (SDR):
G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
43 kWh
Power consumption (typical):
57 W
Power consumption (standby):
0.5 W
Power consumption (off):
0.3 W
AC input voltage:
100 - 240 V
AC input frequency:
50 - 60 Hz
Power supply type:
Internal
Energy efficiency scale:
A to G
Operating temperature (T-T):
0 - 40 °C
Storage temperature (T-T):
-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H):
20 - 80%
Operating altitude:
0 - 3658 m
Non-operating altitude:
3658 - 12192 m
Width (with stand):
808 mm
Depth (with stand):
281 mm
Height (with stand):
557 mm
Weight (with stand):
9.29 kg
Width (without stand):
808 mm
Depth (without stand):
111 mm
Height (without stand):
381 mm
Weight (without stand):
7.16 kg
Package width:
980 mm
Package depth:
226 mm
Package height:
519 mm
Package weight:
12.4 kg
Stand included:
Cables included:
HDMI, USB Type-C, AC
Manual:
Doesn't contain:
Mercury, PVC/BFR
Compatible operating systems:
Mac OS X Windows 10 / 8.1 / 8 / 7
Picture-by-Picture (PbP):
Exterior finish type:
Textured
Recyclable packaging material:
100%