Samsung QE55QN70FAUXXH
Product image of Samsung QE55QN70FAUXXH
  • Product image of Samsung QE55QN70FAUXXH 1
  • Product image of Samsung QE55QN70FAUXXH 2
  • Product image of Samsung QE55QN70FAUXXH 3
  • Product image of Samsung QE55QN70FAUXXH 4
VendorSamsung
Product codeQE55QN70FAUXXH
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
Ships quicker
Product Highlights:
  • Flat 139.7 cm (55") Neo QLED
  • 4K Ultra HD 3840 x 2160 pixels 16:9
  • Motion Xcelerator
  • DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
  • Smart TV Internet TV
  • Wi-Fi Ethernet LAN Bluetooth
Display Diagonal:
139.7 cm (55")
HD Type:
4K Ultra HD
Display Technology:
Neo QLED
Screen Shape:
Flat
Native Aspect Ratio:
16:9
Display Resolution:
3840 x 2160 pixels
Tuner Type:
Analog & digital
Digital Signal Format System:
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Smart TV:
Yes
Internet TV:
Yes
Operating System Installed:
Tizen
Apple AirPlay 2 Support:
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
RMS Rated Power:
20 W
Sound Modes:
Adaptive Sound Pro
Wi-Fi:
Wi-Fi Standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth:
Bluetooth Version:
5.3
Ethernet LAN:
Product Colour:
Black
VESA Mounting:
High Dynamic Range (HDR) Technology:
Picture Processing Technology:
Samsung Real Depth Enhancer
High Dynamic Range (HDR) Supported:
AMD FreeSync:
Game Features:
Ethernet LAN (RJ-45) Ports:
1
Digital Audio Optical Out:
1
Common Interface (CI):
HDMI Ports Quantity:
4
Electronic Programme Guide (EPG):
Number of OSD Languages:
28
Auto Power Off:
Works With Amazon Alexa:
Power Consumption (typical):
63 W
Power Consumption (standby):
0.5 W
Energy Efficiency Class (SDR):
E
Energy Efficiency Class (HDR):
G
Energy Consumption (SDR) Per 1000 Hours:
63 kWh
Energy Consumption (HDR) Per 1000 Hours:
181 kWh
Energy Saving Mode:
Width (with Stand):
1232.9 mm
Depth (with Stand):
247.4 mm
Height (with Stand):
765.7 mm
Weight (with Stand):
15 kg
Width (without Stand):
1232.9 mm
Depth (without Stand):
25.7 mm
Height (without Stand):
709.2 mm
Weight (without Stand):
14.2 kg
Stand Width:
26.4 cm
Package Weight:
19.7 kg
Package Weight:
19.7 kg
Package Width:
1369 mm
Package Depth:
142 mm
Package Height:
819 mm