SilverStone SST-FX500-G 80 PLUS Gold - 500 Watt
SilverStone SST-FX500-G tootepilt
  • SilverStone SST-FX500-G tootepilt 1
TootjaSilverStone
TootekoodSST-FX500-G
Tarneaeg 4-6 tp
Kogus5+ tk
Total power:
500 W
AC input voltage:
90 - 264 V
AC input frequency:
47 - 63 Hz
Power factor:
0.9
Power Factor Correction (PFC) type:
Active
Combined power (+3.3V):
90 W
Combined power (+12V):
500 W
Combined power (+5V):
90 W
Max output current (+3.3V):
14 A
Max output current (+12V):
41.67 A
Max output current (+5V):
17 A
Max output current (-12V):
0.3 A
Max output current (+5Vsb):
2.5 A
Efficiency:
90%
Power protection features:
Over power, Over voltage, Overheating, Short circuit
Motherboard power connector:
20+4 pin ATX
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin):
Motherboard power cable length:
35 cm
Number of SATA power connectors:
4
SATA power cable length:
150,350 mm
Peripheral (Molex) power cable length:
150,350 mm
PCI Express power connectors (6+2 pin):
2
PCI Express power cable length:
35 cm
CPU P4 connector (4-pin):
5
CPU power connector (4+4 pin):
Yes
CPU power cable length:
45 cm
ATX power connector (20+4 pin):
Yes
Floppy drive power connector:
1
Floppy disk drive connector:
Floppy disk drive cable length:
15 cm
PCI Express connector:
Cabling type:
Non-Modular
Purpose:
Server
Power supply unit (PSU) form factor:
Flex ATX
80 PLUS certification:
80 PLUS Gold
ATX version:
2.4
Noise level:
20 dB
Mean time between failures (MTBF):
100000 h
Product colour:
Black
Cooling type:
Active
Fan diameter:
4 cm
Number of fans:
1 fan(s)
Operating temperature (T-T):
0 - 40 °C
Width:
81.5 mm
Depth:
150 mm
Height:
40.5 mm