Dahua Europe PoE switch 100Mbps 4+2G uplink S4100-4GT2GT-60-C
Dahua Europe 4100-4GT60 tootepilt
  • Dahua Europe 4100-4GT60 tootepilt 1
TootjaDahua Europe
Tootekood4100-4GT60
Tarneaeg 5-7 tp
Kogus1 tk
Overview:  Cloud Managed Switch is a layer-2 commercial switch that has a long-distance PoE function. It can supply power to devices up to 250 meters away. The PoE red port supplies up to 60W. The Switch can be managed through the DoLynk Care app, allowing you access to the network topology diagram function, which can be used to quickly identify issues. The DoLynk Care app is developed based on DoLynk Care Cloud Server. The Switch is applicable for use in a wide variety of scenarios, such as in homes, factories and offices. Model: S4100-4GT2GT-60-C.   Functions:  Supports LLDP protocol and automatically generating the network topology to quickly identify issues. Cloud Management: You can operate and maintain the switch on the app of the mobile terminal, greatly reducing the cost of operation and maintenance. The transmission distance of a PoE port can be up to 250 m, meeting the requirement of wired transmission (bandwidth reduced to 10Mbps). · Supports visualized management and remote maintenance. · Supports automatic network topology generation. · 250 m long-distance power supply. · 8-pin PoE offers better compatibility and reduces cable loss. · PoE watchdog monitors the status of terminals in real-time. · Supports the power management policy. Red Port 60W: The red ports support IEEE802.3af, IEEE802.3at, IEEE802.3bt and Hi-PoE standards, with a maximum output power consumption of 60W per port. Suitable for powering high-power devices. PoE Watchdog: It enables the switch to automatically detect port status and restart the failed ports to recover connection in case of IPC connection exception. This enables intelligent operation and maintenance management in its true sense and effectively reduces manual maintenance costs.  Technical Specification:  Included Power Adapter: Yes. PoE: Yes. Ethernet Port: 4. Ethernet Port Speed 10/100/1000 Mbps. Optical Port Uplink Speed: 10/100/1000 Mbps. Description of Function Slots: Port 1–4: 4 × RJ–45 10/100/1000 Mbps; Uplink1–2: 2 × RJ–45 10/100/1000 Mbps. Power Supply: 53 VDC, 1.226 A. Operating Temperature: –10°C to +55°C. Operating Humidity: 5%–95% (RH), non-condensing. Storage Temperature –40°C to +70°C. Storage Humidity 5%–95% (RH), non-condensing. Power Consumption Idling: <5 W, Full: 60 W. Smart Managed Switch: yes. MTBF: 93.24 years. Switching Capacity: 12 Gbps. Packet Forwarding Rate: 8.93 Mpps. Packet Buffer Size: 1 Mbit. MAC Table Size: 2K. PoE Protocol: IEEE802.3af; IEEE802.3at; Hi-PoE. Communication Standard: IEEE 802.3; IEEE 802.3u; IEEE 802.3X; IEEE 802.3ab. PoE Power: Port 1 <60 W; Port 2–8 <30 W; Total <60 W. PoE Power Consumption Management: Yes. PoE Pin Assignment: 1, 2, 4, 5 (V+), 3, 6, 7, 8(V–). Long Distance PoE Transmission: Yes. Statics Protection: Air discharge: 8 kV; Contact discharge: 6 kV. Lighting Protection: Common mode: 4 kV; Differential mode: 2 kV. Weight: 0.3 kg. Product Dimensions: 130 mm × 85 mm × 26 mm. Certifications CE; FCC.  Transmission Performance: Switch power supply voltage 53V. CAT5E/CAT6. Max. DC resistance < 10ohm/100m Cable(m) Load Capacity(W) Bandwidth(Mbps) IEEE802.3bt 90W: 100m Cable; 71.3W Load Capacity; 100Mbps Bandwidth. 150m Cable; 62W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. 200m Cable; 51W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. 250m Cable; 40W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. Hi-PoE 60W: 100m Cable; 53W Load Capacity; 100Mbps Bandwidth. 150m Cable; 50W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. 200m Cable; 47W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. 250m Cable; 37W Load Capacity; 10Mbps Bandwidth. IEEE802.3at 30W: 100m Cable; 25.5W Load Capacity; 100Mbps Bandwidth. 150m Cable; 25.5WLoad Capacity; 10Mbps Bandwidth. 200m Cable; 25.5WLoad Capacity; 10Mbps Bandwidth. 250m Cable; 25.5WLoad Capacity; 10Mbps Bandwidth.  Note: The actual transmission distance may vary due to power consumption of connected devices or the cable type and status.