TV SET ACC VESA ADAPTER PLATE/22-42" FPMA-VESA200 NEOMOUNTS
Product image of Neomounts FPMA-VESA200
  • Product image of Neomounts FPMA-VESA200 1
VendorNeomounts
Product codeFPMA-VESA200
Warranty 5 years
Ships in 1-3 bd
Quantity4 pcs
The Neomounts VESA adapter, model FPMA-VESA200 allows a VESA mount with 50x50, 75x75 or 100x100 mm interface to be used with displays with VESA hole patterns of 100x200, 200x200 and 120x180 mm (JVC holepattern). Ideal when flat screen needs different VESA pattern to select wall-, desk- or ceiling mount.
Neomounts FPMA-VESA200 is suitable for screens up to 42" (105 cm). The weight capacity of this product is 35 kg each screen. Depth of this adapter is 3 millimetres only. The adapter is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100x200, 200x200 and 120x180 mm (JVC holepattern). Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
All installation material is included with the product.
Summary:
Neomounts FPMA-VESA200 VESA-adapter 22-42". Product colour: Silver, Housing material: Steel, Maximum weight capacity: 35 kg. Weight: 770 g. Package height: 228 mm, Package width: 223 mm, Package depth: 30 mm. Master (outer) case net weight: 16.2 kg, Master (outer) case width: 460 mm, Master (outer) case length: 370 mm. Package net weight: 810 g
Vendor Homepage:
https://www.neomounts.com/default.asp?pageid=44&artdetail=FPMA-VESA200
Category Code:
MMA
Unit Box Height:
0.23
Unit Box Length:
0.26
Unit Box Width:
0.035
Housing material:
Steel
Maximum screen size:
42 "
Maximum VESA mount:
200 x 200 mm
Maximum weight capacity:
35 kg
Minimum screen size:
22 "
Number of displays supported:
1
Panel mounting interface:
100 x 100/100 x 200/200 x 100/200 x 200/50 x 50/75 x 75 mm
Product colour:
Silver
VESA mounting:
Yes
Weight:
770 g
Package depth:
30 mm
Package height:
228 mm
Package net weight:
810 g
Package weight:
800 g
Package width:
223 mm
Country of origin:
China
Harmonized System (HS) code:
Master (outer) case gross weight:
19500 g
Master (outer) case height:
245 mm
Master (outer) case length:
370 mm
Master (outer) case net weight:
16200 g
Master (outer) case width:
460 mm