Monitor|LG|32 "|3840 x 2160 pixels|4K Ultra HD|Native aspect ratio 16:9|OLED|Flat|32GX870A-B
Product image of LG 32GX870A-B
  • Product image of LG 32GX870A-B 1
VendorLG
Product code32GX870A-B
Warranty 2 years
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
Ships quicker
The new genre of gaming monitor
32" 4K OLED
Finally, the wider 32” 4K OLED
Indulge in a wider gaming experience with the 32" 4K OLED designed for gamers ready to dive into a broader world. Impeccably fitting your desk, it will truly captivate your view with a grand sense of scale.
Dual-Mode, double the wonder
No need to hesitate between refresh rate and resolution. VESA-certified Dual-Mode, you can dive into graphically rich games at UHD 240Hz and instantly switch to FHD 480Hz on a 24" or 27" monitor, whichever you prefer, for fast-paced gaming just by pressing a hotkey.
The brighter OLED
Brilliance to magnificent play
Micro Lens Array+
The evolution of OLED
DisplayHDR True Black 400 | DCI-P3 98.5%
The explosion of colours
Extremely fast 0.03ms response time
7Wx2 Speaker with DTS Virtual:X
Spatial sound
Gamer-centric design
L-shaped stand, efficient space saving for gaming
NVIDIA G-SYNC Compatible
VESA certified AdaptiveSync
AMD FreeSync Premium Pro
Bring sharpness to your play
Anti-glare & Low reflection
Show only your game
Comfortable but vibrant
DP 2.1 and HDMI 2.1
Amplify gaming output with an OLED display
This monitor is capable of up to 240Hz refresh rate from DP and HDMI so that gamers can fully enjoy 4K UHD resolution and 240Hz either by DisplayPort or HDMI ports.
4-pole headphone out
Plugin for immersive sound effect
Gaming GUI
Award-winning gaming GUI
How to Protect your OLED
Dynamic Action Sync
Dynamic Action Sync
Crosshair
The target point is fixed in the center to enhance shooting accuracy.
FPS Counter
LG Calibration Studio
Accurate colours updated
Summary:
LG 32GX870A-B. Display diagonal: 81.3 cm (32"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: OLED, Response time: 0.03 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Vendor Homepage:
Category Code:
LC3
Unit Box Height:
0.97
Unit Box Length:
0.97
Unit Box Width:
0.54
Anti-glare screen:
Yes
Backlight type:
RGB LED
Colour gamut:
98.5 %
Colour gamut standard:
DCI-P3
Contrast ratio (typical):
Display brightness (peak):
1300 cd/m²
Display brightness (typical):
275 cd/m²
Display diagonal:
32 "
Display diagonal (metric):
79.9 cm
Display number of colours:
1.07 billion colours
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
Display technology:
OLED
HD type:
4K Ultra HD
High Dynamic Range (HDR) supported:
Yes
High Dynamic Range (HDR) technology:
DisplayHDR 400 True Black/HDR Effect/High Dynamic Range 10 (HDR10)
LED backlight:
Maximum refresh rate:
480 Hz
Native aspect ratio:
16:9
Panel type:
OLED
Pixel pitch:
0.1814 x 0.1814 mm
Response time:
0.03 ms
Screen shape:
Flat
Viewing angle, horizontal:
178 °
Viewing angle, vertical:
178 °
AMD FreeSync:
AMD FreeSync type:
FreeSync Premium Pro
Low Blue Light technology:
NVIDIA G-SYNC:
NVIDIA G-SYNC type:
G-SYNC Compatible
Smart modes:
Energy saving
VESA Adaptive Sync support:
Built-in speaker(s):
Number of speakers:
2
RMS rated power:
14 W
Market positioning:
Gaming
Product colour:
Black
Built-in USB hub:
DisplayPort version:
2.1
DisplayPorts quantity:
1
HDMI:
HDMI ports quantity:
2
HDMI version:
2.1
Headphone out:
USB Power Delivery (USB PD):
USB Power Delivery up to:
90 W
Adjustable height (max):
110 mm
Height adjustment:
On Screen Display (OSD):
Panel mounting interface:
100 x 100 mm
Pivot:
Swivel angle range:
-30 - 30 °
Swivelling:
Tilt adjustment:
Tilt angle range:
-8 - 15 °
VESA mounting:
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
100 - 240 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
36 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
33 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
G
Energy efficiency scale:
A to G
Power consumption (standby):
0.5 W
Depth (with stand):
249.8 mm
Depth (without stand):
65 mm
Height (with stand):
620.9 mm
Height (without stand):
411.8 mm
Weight (with stand):
9800 g
Weight (without stand):
5600 g
Width (with stand):
714.1 mm
Width (without stand):
714.1 mm
Package depth:
544 mm
Package height:
183 mm
Package weight:
Package width:
973 mm