TV Set|THOMSON|55 "|4K Ultra HD|3840 x 2160 pixels|Flat|16:9|QD-Mini LED|55MG7C15
Product image of THOMSON 55MG7C15
  • Product image of THOMSON 55MG7C15 1
VendorTHOMSON
Product code55MG7C15
Warranty 3 years
Ships in 1-3 bd
Quantity5+ pcs
Summary:
Thomson Q70 Series Smart MiniLED TV 55; Google TV; 3840 x 2160 (4K UHD), 1500000:1, LED, 144 Hz, DVB-T/T2/C/S/S2, HDR10, Wi-Fi, Bluetooth, LAN, HDMI 4 (2.1), USB 2 (2.0) + 1 (3.0), Central Stand, Black. Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: QD-Mini LED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: 120Hz Clear LCD, Display brightness: 1000 cd/m², Contrast ratio (typical): 1500000:1, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Category Code:
TVP
Unit Box Height:
0.84
Unit Box Length:
1.32
Unit Box Width:
0.125
Contrast ratio (typical):
Display brightness:
1000 cd/m²
Display diagonal:
55 "
Display refresh rates supported:
144 Hz
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
Display technology:
QD-Mini LED
HD type:
4K Ultra HD
Motion interpolation technology:
120Hz Clear LCD
Native aspect ratio:
16:9
Native refresh rate:
144 Hz
Screen shape:
Flat
Internet TV:
Yes
Operating system installed:
Google TV
Smart TV:
Yes
Common interface (CI):
Common interface Plus (CI+):
HDMI ports quantity:
4
HDMI Quick Switch:
HDMI version:
2.0b/2.1
PC in (D-Sub):
No
USB 2.0 ports quantity:
2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity:
Audio output channels:
2.1 channels
Number of speakers:
2
RMS rated power:
20 W
Bluetooth:
Ethernet LAN:
Wi-Fi:
Product colour:
Black
VESA mounting:
High Dynamic Range (HDR) supported:
Noise reduction:
Analog signal format system:
PAL L/PAL M/PAL N/PAL Nc
Auto channel search:
Digital signal format system:
DVB
Number of tuners:
1 tuner(s)
Tuner type:
Analog & digital
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
90 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
83 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
G
Power consumption (standby):
0.5 W
Power consumption (typical):
83 W
Power supply type:
Internal
Package depth:
840 mm
Package height:
120 mm
Package weight:
20000 g
Package width:
1330 mm