Television Samsung HG55AU800EEXEN LED 55'' 4K Ultra HD Tizen
Product image of Samsung HG55AU800EEXEN
  • Product image of Samsung HG55AU800EEXEN 1
  • Product image of Samsung HG55AU800EEXEN 2
  • Product image of Samsung HG55AU800EEXEN 3
  • Product image of Samsung HG55AU800EEXEN 4
  • Product image of Samsung HG55AU800EEXEN 5
  • Product image of Samsung HG55AU800EEXEN 6
VendorSamsung
Product codeHG55AU800EEXEN
Ships in 2-3 weeks
Quantity5+ pcs
Display diagonal:
139.7 cm (55")
HD type:
4K Ultra HD
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
Display technology:
LED
Native aspect ratio:
16:9
LED backlight:
Yes
Screen shape:
Flat
Motion interpolation technology:
PQI (Picture Quality Index) 2200
Dynamic contrast ratio marketing name:
Mega Contrast
Viewing angle, horizontal:
178°
Viewing angle, vertical:
178°
Product colour:
Black
VESA mounting:
Yes
Panel mounting interface:
200 x 200 mm
Bezel type:
3 Bezel-less
Stand type:
Legs stand
Smart TV:
High Dynamic Range (HDR) supported:
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Backlight dimming technology:
UHD Dimming
On Screen Display (OSD):
Number of OSD languages:
27
Electronic Programme Guide (EPG):
Auto power off:
Sleep timer:
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
ConnectShare (HDD):
ConnectShare (USB):
Energy saving mode:
Power on mode:
Plug and Play:
Dynamic Crystal Color technology:
Sound mirroring:
Hospitality home menu:
Hotel channel list:
Hospitality Plug and Play:
Clock back up supply:
My Channel function:
USB cloning:
Subtitles function:
Alarm clock:
Content management solution:
Samsung LYNK Cloud, Samsung LYNK DRM
Security mode:
HDMI ports quantity:
3
USB 2.0 ports quantity:
2
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
Audio (L/R) in:
1
Digital audio optical out:
RF ports quantity:
3
RJ-12 ports quantity:
Consumer Electronics Control (CEC):
Anynet+
Common interface (CI):
Common interface Plus (CI+):
Common interface Plus (CI+) version:
1.4
Audio Return Channel (ARC):
Ethernet bridge (LAN-Out):
RMS rated power:
20 W
Number of speakers:
2
Audio decoders:
Dolby Digital Plus
Wi-Fi:
Bluetooth:
Ethernet LAN:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Web browser:
Power consumption (typical):
80 W
Energy efficiency class (SDR):
G
Energy efficiency class (HDR):
G
Power consumption (standby):
0.5 W
Power consumption (max):
160 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
80 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
132 kWh
AC input voltage:
220 - 240 V
AC input frequency:
50 - 60 Hz
Energy efficiency scale:
A to G
Width (with stand):
1232.1 mm
Depth (with stand):
226.3 mm
Height (with stand):
748.8 mm
Weight (with stand):
15.8 kg
Width (without stand):
1232.1 mm
Depth (without stand):
25.7 mm
Height (without stand):
708.8 mm
Weight (without stand):
15.5 kg
Package width:
1399 mm
Package depth:
148 mm
Package height:
846 mm